Του έχει πάρει τον... αέρα!

18/02/2017 21:48297Ελληνικά Πρωταθλήματα Volleyleague 2016/2017 Ομάδες Volleyleague Παμβοχαϊκός Φοίνικας Σύρου
Ετικέτες: ΠαμβοχαϊκόςΦοίνικας Σύρουvolleyleague
tatoo

Για δεύτερη φορά μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα ο Παμβοχαϊκός πανηγύρισε νίκη απέναντι στον Φοίνικα Σύρου, αυτή τη φορά με 3-2 σετ στο Βραχάτι για τη 17η αγωνιστική της Volleyleague.

Είχε προηγηθεί πριν από δέκα ημέρες το εμφατικό 3-0 για τον νοκ άουτ αγώνα της φάσης των «16» του Κυπέλλου, ενώ και στο ματς του πρώτου γύρου στη Σύρο οι Κορίνθιοι είχαν επικρατήσει με 3-2.

Πετυχαίνοντας σχεδόν τριπλάσιο αριθμό μπλοκ από την ομάδα των Κυκλάδων (14 αντί 5), οι γηπεδούχοι νίκησαν ύστερα από αμφίρροπη αναμέτρηση 128 λεπτών, όπου βρέθηκαν να χάνουν με 0-1, προηγήθηκαν 2-1 και πήραν τη νίκη στο τάι μπρέικ, όπου έπαιξε καθοριστικό ρόλο το σερβίς και τα «στοπ» του Γκράχαμ (6 πόντους από μπλοκ συνολικά).

Η μάχη για την κατάληψη της 4ης θέσης της Volleyleague φούντωσε για τα καλά, αφού η ομάδα από το Βραχάτι πλησίασε στον ένα βαθμό το «πειρατικό» και απέκτησε και το πλεονέκτημα σε περίπτωση μεταξύ τους ισοβαθμίας.

Ως προς την εικόνα του αγώνα, ο Φοίνικας είχε πιο πολλές λύσεις στην επίθεση, αλλά χαμηλότερα ποσοστά αποτελεσματικότητας και δε μπόρεσε να «διαβάσει» το παιχνίδι του Σμιθ στις κρίσιμες φάσεις που έκριναν το 3ο και το 5ο σετ. Κορυφαίοι του Παμβοχαϊκού ήταν ο Γκράχαμ, ο Σμιθ και ο Μπατατζίμ, ενώ ο Φοίνικας, που έκανε πολλά λάθη, είχε πρώτους σκόρερ τους Μρντακ, Ρεϊνάλντο.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 11-8, ο Φοίνικας με σερί 4-0 προσπέρασε 12-11, αλλά και πάλι η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα προσπέρασε στο β΄τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15. Ο Φοίνικας με μπλοκ και επίθεση του Ρεϊνάλντο προηγήθηκε 20-19, ο Παμβοχαϊκός απάντησε με σερί 3-0 για το 22-20 και έφτασε και στο 24-22. Ο Ρεϊνάλντο με δύο επιθέσεις ισοφάρισε και με μπλοκ στον Πέτι ο Φοίνικας προηγήθηκε 25-24. Ο Πέτι ισοφάρισε 25-25 και στην επόμενη φάση ο Ρεϊνάλντο κάρφωσε άουτ μετά από κακή υποδοχή (26-25). Το σετ κρίθηκε με το μπλοκ του Γκραχαμ πάνω στον Χήρα.

Ανατροπή είχαμε και στο 4ο σετ με τον Φοίνικα να γυρίζει το σκορ, ενώ ο Παμβοχαϊκός είχε προβάδισμα με 6-2 και 9-5. Ο Φοίνικας με καλό σερβίς και δύο επιθέσεις του Μρντακ ισοφάρισε 9-9, ενώ στο 10-10 έκανε νέο σερί 4-0 και προσπέρασε 14-10 φτάνοντας στο 2-2 σετ.

Τα σετ: 22-25, 25-19, 27-25, 20-25, 15-12.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Σμιθ 1 (μπλοκ) Γκράχαμ 17 (11/19 επ., 6 μπλοκ), Πέτι 21 (17/40 επ., 4 άσοι, 52% υπ. - 33% άρ.), Πελεκούδας 11 (5/8 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Τζελάτι 10 (8/21 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Μπατατζίμ 18 (16/27 επ., 2 μπλοκ, 83% υπ. - 50% άρ.), Παπαδημητρίου -λ. (65% υπ. - 30% άρ.) / Αγγελόπουλος, Παπάζογλου, Σκαρλατίδης.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χήρας 9 (7/14 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Μρντακ 24 (20/35 επ., 4 άσοι), Πάρις 1 (1 άσος), Ρεϊνάλντο 23 (21/44 επ., 2 μπλοκ, 59% υπ. - 35% άρ.), Εφραιμίδης 11 (10/25 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. - 37% άρ.), Τουράνιανιν 6 (6/16 επ.), Ζήσης -λ. (70% υπ. - 45% άρ.) / Δημητριάδης, Σζάρεκ, Παπαδόπουλος.