Το πανόραμα των προκριματικών του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών

19/08/2018 16:28246Eθνική Ανδρών
Ετικέτες: Εθνική Αντρών
tatoo

Δείτε το πρόγραμμα, τα αποτελέσματα και τις βαθμολογίες των επτά προκριματικών ομίλων του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών. Από τους επτά προκριματικούς ομίλους, στην τελική φάση προκρίνονται οι επτά πρώτοι και οι πέντε καλύτεροι δεύτεροι. 

 

Στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών 2019 έχουν προκριθεί απ΄ευθείας οι τέσσερις ομάδες που είναι οικοδέσποινες των τεσσάρων ομίλων των τελικών και είναι η Γαλλία, η Σλοβενία, το Βέλγιο και η Ολλανδία.

 

Επίσης από το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2017 έχουν προκριθεί απ΄ευθείας οκτώ ομάδες και είναι Ρωσία, Γερμανία, Σερβία, Ιταλία, Βουλγαρία, Τσεχία, Πολωνία και Τουρκία.

 

Στα προκριματικά θα αγωνιστούν 26 ομάδες και θα προκριθούν οι 12 από αυτές.

 

Α' όμιλος

 

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018

Ρουμανία - Δανία 3-2 (21-25, 25-20, 24-26, 25-22, 15-11)

 

2η αγωνιστική - 18 Αυγούστου 2018

Δανία - Φινλανδία 1-3 (19-25, 25-17, 21-25, 17-25)

 

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018

Φινλανδία - Ρουμανία

 

4η αγωνιστική - 26 Αυγούστου 2018

Ρουμανία - Φινλανδία

 

5η αγωνιστική - 6 Ιανουαρίου 2019

Φινλανδία - Δανία

 

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019

Δανία - Ρουμανία

Βαθμολογία

 

Ομάδες

ΝΗΒΣετΠόντοι

Φινλανδία

1033-192-82

Ρουμανία

1023-2110-104

Δανία

0213-6186-202

 

 

Β' όμιλος

 

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018

Ισραήλ - Λετονία 3-0 (25-23, 29-27, 25-13)

 

2η αγωνιστική - 19 Αυγούστου 2018

Λετονία - Εσθονία

 

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018

Εσθονία - Ισραήλ

 

4η αγωνιστική - 26 Αυγούστου 2018

Ισραήλ - Εσθονία

 

5η αγωνιστική - 6 Ιανουαρίου 2019

Εσθονία - Λετονία

 

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019

Λετονία - Ισραήλ

 

Βαθμολογία

 

Ομάδες

ΝΗΒΣετΠόντοι

Ισραήλ

1033-079-63

Λετονία

0100-363-79

Εσθονία

0000-00-0

 

Γ' όμιλος

 

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018

Σλοβακία - Ισλανδία 3-0 (25-07, 25-15, 25-17)

Μολδαβία - Μαυροβούνιο 3-2 (24-26, 19-25, 25-22, 25-19, 15-12)

 

2η αγωνιστική - 19 Αυγούστου 2018

Μαυροβούνιο - Σλοβακία

Ισλανδία - Μολδαβία

 

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018

Σλοβακία - Μολδαβία

Μαυροβούνιο - Ισλανδία

 

4η αγωνιστική - 26 Αυγούστου 2018

Ισλανδία - Μαυροβούνιο

Μολδαβία - Σλοβακία

 

5η αγωνιστική - 5 Ιανουαρίου 2019

Σλοβακία - Μαυροβούνιο

Μολδαβία - Ισλανδία

 

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου

Ισλανδία - Σλοβακία

Μαυροβούνιο - Μολδαβία

 

Βαθμολογία

 

Ομάδες

ΝΗΒΣετΠόντοι

Σλοβακία

1033-075-39

Μολδαβία

1023-2108-104

Μαυροβούνιο

0112-3104-108
Ισλανδία0100-339-75

 

 

Δ' όμιλος

 

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018

Πορτογαλία - Αλβανία 3-0 (25-21, 25-20, 25-15)

Αυστρία - Κροατία 3-1 (21-25, 25-21, 26-24, 25-22)

 

2η αγωνιστική - 18 και 19 Αυγούστου 2018

Κροατία - Πορτογαλία 0-3 (18-25, 22-25, 18-25)

19/8: Αλβανία - Αυστρία

 

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018

Πορτογαλία - Αυστρία

Κροατία - Αλβανία

 

4η αγωνιστική 25 και 26 Αυγούστου 2018

25/8: Αυστρία - Πορτογαλία

26/8: Αλβανία - Κροατία

 

5η αγωνιστική - 5 Ιανουαρίου 2019

Πορτογαλία - Κροατία

Αυστρία - Αλβανία

 

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019

Αλβανία - Πορτογαλία

Κροατία - Αυστρία

 

Βαθμολογία

 

ΟμάδεςΝΗΒΣετΠόντοι
Πορτογαλία2066-0150-114
Αυστρία1033-197-92
Κροατία0201-6150-172
Αλβανία0100-356-75

 

Ε' όμιλος

 

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018

Ισπανία - Γεωργία 3-0 (25-09, 25-12, 25-06)

Λευκορωσία - Νορβηγία 3-1 (25-17, 28-26, 18-25, 28-26)

 

2η αγωνιστική - 18 και 19 Αυγούστου 2018

Νορβηγία - Γεωργία 3-0 (25-20, 25-19, 25-13)

19/8: Λευκορωσία - Ισπανία

 

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018

Ισπανία - Νορβηγία

Λευκορωσία - Γεωργία

 

4η αγωνιστική - 25 Αυγούστου 2018

Γεωργία - Λευκορωσία

Νορβηγία - Ισπανία

 

5η αγωνιστική - 5 Ιανουαρίου 2019

Ισπανία - Λευκορωσία

Γεωργία - Νορβηγία

 

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019

Γεωργία - Ισπανία

Νορβηγία - Λευκορωσία

 

Βαθμολογία

 

ΟμάδεςΝΗΒΣετΠόντοι
Ισπανία1033-075-27
Λευκορωσία1033-199-94
Νορβηγία1134-3169-151
Γεωργία0200-679-150

 

Ζ' όμιλος

 

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018

Ουκρανία - Ελβετία 3-0 (25-16, 25-16, 25-20)

Ουγγαρία - Σκόπια 2-3 (23-25, 23-25, 25-23, 25-23, 14-16)

 

2η αγωνιστική - 18 και 19 Αυγούστου 2018

Σκόπια - Ουκρανία 2-3 (27-25, 26-24, 20-25, 20-25, 12-15)

19/8: Ελβετία - Ουγγαρία

 

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018

Ουκρανία - Ουγγαρία

Σκόπια - Ελβετία

 

4η αγωνιστική - 25 Αυγούστου 2018

Ελβετία - Σκόπια

Ουγγαρία - Ουκρανία

 

5η αγωνιστική - 5 Ιανουαρίου 2019

Ουκρανία - Σκόπια

Ουγγαρία - Ελβετία

 

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019

Ελβετία - Ουκρανία

Σκόπια - Ουγγαρία

 

Βαθμολογία

 

ΟμάδεςΝΗΒΣετΠόντοι
Ουκρανία2056-2189-157
Σκόπια1135-5217-223
Ουγγαρία0112-3110-112
Ελβετία0100-352-75

 

Η' όμιλος

 

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018 

Αζερμπαϊτζάν – Σουηδία 3-2 (23-25, 19-25, 26-24, 25-22, 15-10)

Ελλάδα - Λουξεμβούργο 3-0 (25-21, 25-21, 25-20)

 

2η αγωνιστική - 18 Αυγούστου 2018 

Σουηδία - Ελλάδα 0-3 (20-25, 20-25, 16-25)

Λουξεμβούργο - Αζερμπαϊτζάν 2-3 (27-25, 26-24, 20-25, 20-25, 12-15)

 

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018 

20.00: Σουηδία - Λουξεμβούργο 

20.30: Ελλάδα - Αζερμπαϊτζάν (ΕΡΤ3) 

 

4η αγωνιστική - 26 Αυγούστου 2018

19.00: Αζερμπαϊτζάν - Ελλάδα  

20.00: Λουξεμβούργο - Σουηδία 

 

5η αγωνιστική - 5 ή 6 Ιανουαρίου 2019 

Ελλάδα - Σουηδία 

Αζερμπαϊτζάν - Λουξεμβούργο 

 

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019 

Λουξεμβούργο - Ελλάδα 

Σουηδία - Αζερμπαϊτζάν

 

Βαθμολογία

 

ΟμάδεςΝΗΒΣετΠόντοι
Ελλάδα2066-0150-118
Αζερμπαϊτζάν2046-4221-218
Λουξεμβούργο0212-6174-188
Σουηδία0213-5162-183

 

 

 

 

 


Σχετικά Άρθρα