Θρύλος για τελικό, έλιωσε και τις Ρωσίδες στο «καμίνι»!

29/03/2017 21:111517Ολυμπιακός Challenge Cup Γυναικών
Vaat
Ετικέτες: ΟλυμπιακόςΕνισέι ΚρασνογιάρσκChallenge Cup Γυναικών
be a maverick

Ο Ολυμπιακός «έλιωσε» στο… καμίνι του Ρέντη και την Ενισέι Κρασνογιάρσκ, επικρατώντας με 3-1 σετ στον πρώτο ημιτελικό του Challenge Cup βόλεϊ Γυναικών και βρίσκεται μία ανάσα από την ιστορική πρόκριση στα τελικά! Οι «ερυθρόλευκες» πέτυχαν νίκη-κόσμημα για το ελληνικό βόλεϊ απέναντι σε εκπρόσωπο της Ρωσίας και απέδειξαν ότι φέτος το όριό τους είναι… ο ουρανός!

Επιπλέον παίκτης του Ολυμπιακού στη νέα χρυσή σελίδα της ιστορίας του ήταν ο κόσμος του, που γέμισε το «Μελίνα Μερκούρη», δημιούργησε μεγαλειώδη ατμόσφαιρα και έκοψε με το «καλημέρα» τα φτερά της Ενισέι, η οποία φέτος έφτασε έως τα ημιτελικά της ρωσικής σούπερ λίγκας. Η ομάδα του Πειραιά αποθεώθηκε από τους φιλάθλους της μετά το συγκλονιστικό φινάλε, που ήρθε ύστερα από δύο σετ μπολ των Ρωσίδων κι ενώ η αρχηγός της, Στέλλα Χριστοδούλου, απουσίασε για σημαντικό διάστημα στο 3ο και 4ο σετ λόγω ενοχλήσεων στο πόδι. Συγκλονιστική εμφάνιση έκαναν όλες οι παίκτριες, με κορυφαίες τη Λευκορωσίδα Νατζέγια Μαλασάι και τη Γερμανίδα, Σάσκια Χίππε.

Το επόμενο μεγάλο στοίχημα των «ερυθρόλευκων» είναι την προσεχή Κυριακή, 2 Απριλίου, όπου στα βάθη της Ρωσίας, στο Κρασνογιάρσκ, θα αντιμετωπίσουν ξανά την Ενισέι (13:00), με στόχο να πανηγυρίσουν την πρώτη πρόκριση της ιστορίας τους σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Μετά το 3-1, ο Ολυμπιακός χρειάζεται μόνο δύο σετ, αφού έχει πλεονέκτημα και σε ήττα με 3-2, ενώ αν χάσει με 3-0 ή 3-1 θα έχει και δεύτερη ευκαιρία στο χρυσό σετ των 15 πόντων.

ΟΝΕΙΡΕΜΕΝΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

Εντυπωσιακό ξεκίνημα στο καυτό Ρέντη έκανε ο Ολυμπιακός, ο οποίος γρήγορα-γρήγορα με σερβίς της Μαλασάι πάνω στην Κουζνέτσοβα, εξαιρετικά στημένο μπλοκ και καλές επιθέσεις από τη Λαζάρεβιτς, βρέθηκε στο 5-0. Οι «ερυθρόλευκες» δεν χαλάρωσαν την πίεση από το σερβίς, με τη Χίππε να παίρνει τη σκυτάλη από τη Λευκορωσίδα και να βοηθάει να πάει η διαφορά στο +7, 11-4 (σημείο όπου ο Αλεξάντερ Κόσκιν εξάντλησε τα τάιμ άουτ, κάνοντας την αρχή στο 4-0). Η ομάδα του Πειραιά συνέχισε να «πυροβολεί» και στην επίθεση, ενώ με τρεις διαδοχικούς άσους της Γερμανίδας έγινε το 15-4. Η Ενισέι πέτυχε να μειώσει με την Φρόλοβα να χαλάει την πρώτη μπάλα της Μαλασάι, όμως μπλοκ της Λαμπρούση στην Κουζνέτσοβα σταμάτησε το σερί των Ρωσίδων στο 5-0 και έστειλε τον Ολυμπιακό στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με προβάδισμα 16-9. Η ομάδα του Πειραιά ήταν εξίσου καταιγιστική και στη συνέχεια σε μπλοκ και επίθεση, έφτασε να προηγείται με 11 πόντους (21-10, 22-11) ενώ με ορισμένες εντυπωσιακές άμυνες και καλές εκτελέσεις από Γιώτα και Χίππε, έφτασε σε σετ μπολ στο 24-13. Το φινάλε του πρώτου σετ γράφτηκε με καρφί της Λαζάρεβιτς, 25-15.

ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑ…

Πιο ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα στο δεύτερο σετ, με τις παίκτριες του Ολυμπιακού να ρισκάρουν και πάλι στο σερβίς, αλλά αρκετά λάθη να τις κρατούν πίσω. Η Φρόλοβα βοήθησε και πάλι την Ενισέι να κάνει μικρό σερί και να προσπεράσει από 4-4 σε 4-7, ενώ πάνω που οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν στον πόντο με τη Χίππε (8-9) δύο απανωτά λάθη στην επίθεση, με Μαλασάι και τη Γερμνίδα, έφεραν και πάλι την Κρασνογιάρσκ στο +3 (8-11). Παρά το τάιμ άουτ του Κοβάτσεβιτς, οι «ερυθρόλευκες» με κακή υποδοχή δυσκολεύονταν να τελειώσουν τις επιθέσεις, ενώ το ανεβασμένο μπλοκ-άμυνα των Ρωσίδων και η καλή τους απόδοση στην κόντρα μπάλα, τις κράτησαν σε θέση οδηγού (9-14). Το πρόβλημα στην επίθεση παρέμεινε, δημιουργώντας εκνευρισμό στον Ολυμπιακό που αποτυπώθηκε σε πολλές λανθασμένες επιλογές. Η Κρασνογιάρσκ ξέφυγε κι άλλο, 12-21, κι εκεί ο Κοβάτσεβιτς άλλαξε πασαδόρο-διαγώνια, με τις Τέζα και Βλαχάκη να αντικαθιστούν Χίππε, Χριστοδούλου. Τρεις φάσεις αργότερα επέστρεψαν οι βασικές (14-22), όμως η ισοφάρισε σε 1-1 σετ είχε πλέον δρομολογηθεί. Παρότι ο Ολυμπιακός μείωσε τη διαφορά (16-23, 18-24), η αρχηγός της Ενισέι, Μαρία Φρόλοβα, έκανε με επίθεση το 18-25.

«ΕΧΑΣΕ» ΤΗΝ ΑΡΧΗΓΟ ΤΟΥ, ΠΗΡΕ ΤΟ ΣΕΤ

Oι Ρωσίδες προσπάθησαν να επαναλάβουν και στο τρίτο σετ ό,τι έκαναν στις αρχές του δεύτερου, όμως η Χίππε με επίθεση και δύο σερί άσους «γύρισε» το 3-6 σε 7-6, ενώ η Λαζάρεβιτς με διαγώνιο καρφί έκανε το 8-7. Ο Κοβάτσεβιτς επέλεξε Κονόμι και Κοκκινάκη να εναλλάσσονται για υποδοχή και άμυνα (κάτι που διατήρησε και στο τέταρτο), ενώ η παρουσία της Μαλασάι στην μπροστινή ζώνη συνδυάστηκε με ορισμένες καλές επιθετικά στιγμές που έδωσαν στον Ολυμπιακό προβάδισμα 12-10. Η Τέζα πήρε τη θέση της Χριστοδούλου στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο, καθώς η αρχηγός του Ολυμπιακού ένιωσε ενοχλήσεις στο δεξί πόδι (γαστροκνήμιο) και αποχώρησε για να δεχτεί ιατρική φροντίδα. Με τη Χίππε να παίρνει πάνω της το σκοράρισμα και το μπλοκ και το σερβίς να διαπρέπουν, η ομάδα του Πειραιά όχι μόνο διατήρησε τα ηνία, αλλά έφτασε και με άνεση τελικά στο σετ μπολ! Η Λαμπρούση έκανε άνω-κάτω την υποδοχή της Ενισέι και με σερί 6-0 ο δείκτης του σκορ εκτοξεύτηκε από το 18-16 στο 24-16, με δύο διαδοχικά μπλοκ της Μαλασάι! Το τελικό 25-17 διαμορφώθηκε με επίθεση της Χίππε.

ΑΝΤΕΞΕ ΣΕ ΔΥΟ ΣΕΤ ΜΠΟΛ ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΤΗ ΝΙΚΗ ΜΕ ΑΠΟΘΕΩΣΗ

Η Αρετή Τέζα ξεκίνησε στο βασικό σχήμα και στο τέταρτο σετ, όπου ο Ολυμπιακός έδειξε για μία ακόμα φορά την αποφασιστικότητά του να φτάσει σε μία σπουδαία νίκη. Το αρχικό προβάδισμα των Ρωσίδων με 5-8 ανατράπηκε με πρωτεργάτρια τη φοβερή Μαλασάι να σκοράρει με όλους τους τρόπους και οι Πειραιώτισσες πήγαν με +3 (16-13) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Δύο κακές στιγμές, με επίθεση της Λαζάρεβιτς στην αντένα και μπλοκ της Μάντζιουκ στη Χίππε υποχρέωσαν τον Κοβάτσεβιτς να ξαναβάλει τη Χριστοδούλου, που έδειξε να έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό της, όμως η Ενισέι με σερί 5-0 ανέκτησαν το προβάδισμα, 16-18. Ακολούθησε μπαράζ λαθών και από τις δύο ομάδες, που είχαν όμως ως αποτέλεσμα να διατηρηθεί το +2 υπέρ της Κρασνογιάρσκ μέχρι το 20-22. Η αντίδραση που προσδοκούσε ο Κοβάτσεβιτς, ο οποίος πήρε τάιμ άουτ σε αυτό το σημείο, ήρθε εκεί που έπρεπε. Η Χριστοδούλου μείωσε στον πόντο με άσο και η Μαλασάι με επιτυχημένη εκτέλεση στην κόντρα επίθεση ισοφάρισε σε 22-22, ενώ με τον ίδιο τρόπο λειτούργησε η Λευκορωσίδα και μετά το τάιμ άουτ του Κόσκιν, για το 23-22! Τα τεράστια ψυχικά τους αποθέματα έδειξαν οι παίκτριες του Ολυμπιακού όταν η Εφίμοβα σταμάτησε τη Μαλασάι για να δώσει σετ μπολ στις Ρωσίδες, 23-24. Η Χίππε το έσβησε, ενώ το ίδιο έκανε και η Γιώτα μετά που η Φρόλοβα διαμόρφωσε το 24-25. Η διεθνής κεντρική χάρισε με άσο στον Ολυμπιακό το πρώτο ματς μπολ του και με τελειωμένο μπλοκ της Χίππε στη Φρόλοβα οι «ερυθρόλευκες» πήραν το σετ με 27-25 και την τεράστια νίκη με 3-1 σετ! Οι φίλαθλοι επεφύλαξαν συγκλονιστική αποθέωση στις «ερυθρόλευκες», ενώ αρκετοί περίμεναν και χειροκροτούσαν μία-μία τις παίκτριες όταν έμπαιναν στα αποδυτήρια.

Τα σετ: 25-15, 18-25, 25-17, 27-25.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 9 (5/9 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 11 (10/27 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. - 41% άρ.), Μαλασάι 15 (11/28 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ, 49% υπ - 33% άρ.), Λαμπρούση 6 (3/10 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 1 (1 άσος), Χίππε 29 (21/52 επ., 5 άσοι, 3 μπλοκ), Κονόμι -λ. (35 %υπ. - 35% άρ.) / Βλαχάκη, Κοκκινάκη (λ.), Τέζα 1 (1 μπλοκ).

ΕΝΙΣΕΪ ΚΡΑΣΝΟΓΙΑΡΣΚ (Κόσκιν):  Μάνζιουκ  11 (7/18 επ., 4 μπλοκ), Εφίμοβα 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Χάρελικ 20 (19/46 επ., 1 μπλοκ), Κουζνέτσοβα 9 (7/19 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 49% υπ - 26% άρ.), Φρόλοβα 10 (7/29 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ - 33% άρ.), Περετιάτκο 2 (1 άσος, 1 μπλοκ), Γκάλκινα -λ (58% υπ. - 38% άρ.) / Αΐσινα, Οσίτσκινα 1 (1 μπλοκ), Σεγκλόβα.