Στους «4» και ο Ολυμπιακός, ξανανταμώνει με τον ΠΑΟΚ

22/02/2017 21:33136Ολυμπιακός Ηρακλής Χαλκίδας Ελληνικές Διοργανώσεις Κύπελλο Ελλάδας Κύπελο Ελλάδας Ανδρών
Ετικέτες: ΟλυμπιακόςΗρακλής ΧαλκίδαςΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΝΔΡΩΝFinal 4Κύπελλο
tatoo

Ένα σετ άφησε ο Ολυμπιακός στη Χαλκίδα, αλλά με νίκη 3-1 σετ επί του τοπικού Ηρακλή πήρε το εισιτήριο για το Final 4 του Κυπέλλου Ανδρών (18-19/03) και θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον ΠΑΟΚ. Ο κάτοχος του τίτλου είχε αναμετρηθεί και στην περσινή ημιτελική φάση με τον «δικέφαλο του βορρά».

Όπως συνέβη στον όμιλο του Λιγκ Καπ, αλλά και στο παιχνίδι του α' γύρου του πρωταθλήματος, οι Πειραιώτες συνάντησαν αντίσταση από τους «νεοφώτιστους», όμως εκμεταλλεύτηκαν την εμπειρία τους για να πάρουν εκείνοι το εισιτήριο για το Final 4.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός από την αρχή πήρε προβάδισμα στο σκορ και τελικά το κατέκτησε σχετικά εύκολα, με 25 -18. Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας πίεσε αρκετά τον Ολυμπιακό με αποτέλεσμα να φτάσει στην ισοφάριση.  Τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά στο τρίτο σετ, όπου ο Ολυμπιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της κυριαρχίας του, κερδίζοντας το, με 25 - 15. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας, παίζοντας το τελευταίο του χαρτί, πίεσε όσο μπορούσε και το σετ ήταν αμφίρροπο μέχρι το 16-15. Από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός αποσπάστηκε με 21-17 και τελικά επικράτησε με 25 -21.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Κολομβιανός, Λίμπερμαν Αγκάμεζ, ο οποίος πέτυχε  23 πόντους με 51% στην επίθεση και 3 μπλοκ. Άξιοι συμπαραστάτες του επιθετικά, ο Μενέλαος Κοκκινάκης με 15 πόντους (52% στην επίθεση), 2 μπλοκ και εκπληκτικά ποσοστά στην υποδοχή με 76% και 69% άριστες και Τσούπκοβιτς, με 14 πόντους. Πιο αξιόπιστη λύση επιθετικά για τους γηπεδούχους ήταν ο Τόρες.

Τα σετ: 18-25, 26-24, 15-25, 21-25.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 16 (15/39 επ., 1 άσος), Ντίνας 12 (8/16 επ., 4 μπλοκ), Ρενάν 3 (3/4 επ.), Κλότσκο 8 (7/26 επ., 1 μπλοκ, 66% υπ. - 37% άριστες), Αδαμόπουλος 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Τόρες 11 (11/20 επ., 60% υπ. - 40% άριστες), Τσαδήμας -λ. (48% υπ. - 24% άριστες) / Σπυριούνης 3 (2/6 επ., 1 άσος), Κανέλλος, Κολτσιάκης 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ, 78% υπ. - 22% άριστες), Γαλιώτος, Μεσσάλας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Σουλτανόπουλος 8 (3/5 επ., 5 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (2 μπλοκ), Κοκκινάκης 14 (12/27 επ., 2 μπλοκ, 79% υπ. - 59% άριστες), Άτος Κόστα 9 (7/13 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Αγκάμεζ 23 (20/40 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 15 (10/24 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 47% υπ. - 41% άριστες), Στεφάνου -λ. (72% υπ. - 56% άριστες) / Στιβαχτής 1 (1 άσος), Φράγκος 3 (2/3 επ., 1 άσος, 75% υπ. - 50% άριστες).