Στην Κίνα η τρίτη θέση στο Μοντρέ

11/06/2017 21:38314Πρωταθλήματα Γυναικών - Διεθνή Παγκόσμιο Γυναικών
Ετικέτες: εθνική Κίναςεθνική ΑργεντινήςVolley Masters
tatoo

Στην κατάληψη της τρίτης θέσης του Volley Masters στο Μοντρέ προχώρησε η Κίνα, που επικράτησε 3-1 σετ της Αργεντινής στον μικρό τελικό.

Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στον τελικό απέναντι σε Βραζιλία και Γερμανία (Κίνα-Αργεντινή αντιστοίχως) και μία ημέρα μετά άνοιξαν το πρόγραμμα των δύο αγώνων.

Στο μεταξύ τους ματς, η διαφορά στο σκορ στο πρώτο σετ ήταν μικρή, με τις Κινέζες να σοβαρεύονται προς το φινάλε του και με το σερί που έχτισαν μετά τους δικούς τους 20 πόντους να κάνουν το 1-0 (25-21). Το δεύτερο ήταν μια επίδειξη από τις τυπικά φιλοξενούμενες, που δεν αποσπάστηκαν πολύ στο σκορ, αλλά μετά το 14-11 ήταν ασταμάτητες. Μόλις έναν πόντο δέχθηκαν από εκείνο το σημείο και το 2-0 δεν άργησε να έρθει (25-14).

Εν συνεχεία οι Αργεντινές ανέβασαν ρυθμούς και παρά το γεγονός πως κινδύνευσαν να χάσουν το προβάδισμά τους (σ.σ έφτασε ακόμη και στους έξι, 18-12), μείωσαν σε 2-1 με λάθος της Κίνας (25-20). Η προσπάθεια που καταβλήθηκε για να πάει ο αγώνας στο tie break ήταν αρκετή μόνο μέχρι το τέλος του τέταρτου σετ, καθώς μετά το ισόπαλο 17-17 οι Κινέζες δεν άφησαν περιθώρια και κρατώντας απόσταση ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση.

Πρώτη σκόρερ για την Αργεντινή η Πάουλα Γιαμίλα Νίζετιτς με 23, 17 είχε για τις Κινέζες η Ζιανγκιού Κονγκ.

Συνοπτικά τα σετ: 21 – 25, 12-15, 25-20, 19-25