Πρώτο σερβίς στο Λιγκ καπ

20/10/2017 12:18397Λιγκ Καπ Λιγκ Καπ Ανδρών Λιγκ Καπ Γυναικών
Ετικέτες: λιγκ καπΆνδρεςΓυναικες
tatoo

Ως είθισται τα τελευταία χρόνια, το πρώτο ανεπίσημο σερβίς στο βόλεϊ ανδρών δίνεται μέσω του λιγκ καπ, αλλά δυστυχώς όπως έχει καθιερωθεί, η συγκεκριμένη διοργάνωση αντιμετωπίζεται (ως προς το πρώτο σκέλος της) ως ένα ανεπίσημο τουρνουά και τίποτα περισσότερο.

Μετά το περσινό φιάσκο με το Final 4 που δεν έγινε στην Κύπρο, η τελική φάση επιστρέφει για 3η φορά στην Σύρο (2011, 2015) ενώ στις αρχές της εβδομάδας προέκυψε ξαφνικά αλλαγή ομίλων (η κλήρωση είχε γίνει στο περιθώριο της κλήρωσης του πρωταθλήματος παρουσία του υφυπουργού αθλητισμού) χωρίς ποτέ να δοθεί καμία εξήγηση.

Το χειρότερο όλων όμως είναι ότι οι αγώνες θα διεξαχθούν με τα συμβόλαια των παικτών να μην έχουν εγκριθεί, με τα τράνσφερ (της πλειοψηφίας) των ξένων να μην έχουν ολοκληρωθεί, αλλά προφανώς κανείς δεν θα το θυμάται στα τέλη Γενάρη στην Σύρο όταν στο Final 4 όλοι θα μιλάνε για «γιορτή του αθλήματος».

Οι 12 ομάδες της Λίγκας (υπενθυμίζουμε ότι η Παναχαϊκή παραμένει χωρίς άδεια) έχουν χωριστεί σε 4 ομίλους ως εξής:
Α’ όμιλος (Αιγίνιο): ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου, ΠΑΟΚ, ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης
 

B’ όμιλος (Ρέντη): Ολυμπιακός, Ηρακλής, ΑΟΠ Κηφισιάς
 

Γ’ όμιλος (Βραχάτι): ΓΑΣ Παμβοχαϊκός, Παναθηναϊκός, Παναχαϊκή Πετοσφαίριση 2013
 

Δ’ όμιλος (Ερμούπολη): 

ΑΟ Φοίνικας Σύρου, Εθνικός Πειραιώς, ΑΠΣ Ηρακλής Χαλκίδας
Οι τέσσερις πρώτοι κάθε ομίλου παίρνουν το εισιτήριο για το φάιναλ 4.

Αναλυτικά το πρόγραμμα στους ομίλους
 

Α’ όμιλος

Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017
19.00: ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου – ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης
Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017
19.00: ΠΑΟΚ – ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης
Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017
19.00: ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου – ΠΑΟΚ
Β’ όμιλος

Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017
17.00: Ολυμπιακός – Ηρακλής
Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017
17.00: Ηρακλής – ΑΟΠ Κηφισιά
Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017
17.00: Ολυμπιακός – ΑΟΠ Κηφισιά
Γ’ όμιλος

Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017
18.00: Παναχαϊκή Πετοσφαίριση 2013 – Παναθηναϊκός
Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017
18.00: ΓΑΣ Παμβοχαϊκός – Παναθηναϊκός
Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017
18.00: ΓΑΣ Παμβοχαϊκός – Παναχαϊκή Πετοσφαίριση 2013
Δ’ όμιλος

Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017
20.30: ΑΟ Φοίνικας Σύρου – Εθνικός
Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017
18.00: Εθνικός – ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας
Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017
16.30: ΑΟ Φοίνικας Σύρου – ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας

Πηγή:sportsfeed.gr


Σχετικά Άρθρα