back to top

PIRAEUS MASTERS: Ολοκληρώθηκε το «παζλ» της 4αδας στις γυναίκες

Αυτοί θα παίξουν για μια θέση στον τελικό.

Το τουρνουά beach volley του Πειραιά ολοκληρώνεται και το ενδιαφέρον των αναμετρήσεων ολοένα και αυξάνεται, με τα ονόματα των ημιτελικών να γίνονται γνωστά.

Αναλυτικά:

Έγινε γνωστή η τελική τετράδα που θα διεκδικήσει τον τίτλο στο PIRAEUS MASTERS που ολοκληρώνεται το βράδυ της Κυριακής (30/6) στην πλατεία Κοραή.

Με τον άνεμο να κάνει την εμφάνισή του και να δημιουργεί νέα δεδομένα, οι απογευματινοί προημιτελικοί προσέφεραν εξαιρετικό θέαμα.

Στον πρώτο αγώνα είχαμε τη ρεβάνς του τελικού του Thessaloniki Masters με τις Δήμητρα Μαναβή/Λίζα Τριανταφυλλίδη να επικρατούν ξανά των Γεωργίνα Αντώνακάκη/Ιωάννα Περδικάκη, αυτή τη φορά με 2-0 (21-17, 21-19).

Οι Κρητικοπούλες ξεκίνησαν εντυπωσιακά (0-5) και είχαν σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 8-12, για να ακολουθήσει ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 8-1 από Δήμητρα και Λίζα που προσπέρασαν με 16-13. Γεωργίνα και Ιωάννα επέστρεψαν άμεσα και προσπέρασαν με 16-17, ωστόσο αυτός ήταν ο τελευταίος πόντος που πήραν καθώς με νέο σερί 5-0 οι Μαναβή, Τριανταφυλλίδη πήραν το σετ με 21-17.

Ίδια εικόνα καισ την εκκίνηση του 2ου σετ όπου με άσσο της Περδικάκη το σκορ έγινε 1-6 με τη διαφορά να είναι σταθερή μέχρι το 9-13. Λίγο αργότερα το 12-15 έγινε 16-15 με τις δύο ομάδες να φτάνουν στο 19-19. Στην επόμενη φάση είχαμε ένα τρομερό ράλι που τελείωσε με επίθεση της Τριανταφυλλίδη με την τελευταία να παίρνει και τον άσσο για το τελικό 21-19.

Μεγάλη μάχη και στον δεύτερο αγώνα όπου οι Ιφιγένεια Σαμπάτη, Αναστασία Σιρίνινα κέρδισαν δύσκολα με 2-0 (21-18, 21-18) τις Λήδα Σαριδάκη, Έλενα Χαντζή. Στο πρώτο σετ οι νικήτριες είχαν μια μικρή διαφορά (12-9) με τις δύο ομάδες να φτάνουν στο 17-17. Ο άσος της Σαμπάτη διαμόρφωσε το 19-17 και το σετ έκλεισε στο 21-18.

Στο δεύτερο σετ ανάλογη εικόνα με το 15-12 να γίνεται 16-15 και στο 17-16 η Σιρίνινα με δύο μπλοκ και ένα άσσο να διαμορφώνει το 20-16, για να μειώσουν Λήδα και Έλενα σε 20-18, όμως στην επόμενη φάση η πρώτη κάρρφωσε άουτ για το φινάλε του ματς.

Στον τρίτο αγώνα είχαμε το πρώτο τάι μπρέικ στην ελληνο-ολλανδική μονομαχία όπου οι Ντάνιεκε Πρινς, Φιόνα Βαν Ντιέπεν επικράτησαν των Τατιάνα Μολδοβανίδη, Πέρσα Σακελλαρίδη με 2-1 (21-13, 17-21, 15-11).

Οι Ολλανδέζες πήραν εύκολα το πρώτο σετ καθώς προηγήθηκαν με μεγάλες διαφορές (4-0, 10-4, 18-9) ενώ ξεκίνησαν εξίσου καλά και στο β’ σετ (4-0), ωστόσο εκεί ήρθε η αντίδραση από τις Ελληνίδες Πέρσα και Τατιάνα μετέτρεψαν το 6-4 σε 6-8 με τη διαφορά να μεγαλώνει (9-12, 10-14) για να φτάσουμε στο 15-20. Εκεί οι Ολλανδέζες κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο και να χάσουν κόντρα ισοφάρισης για να κλεισει το σετ στο 19-21.

Στο τάι μπρέικ το ελληνικό δίδυμο ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 1-4, 4-7 για να υπάρξει εκεί διακοπή καθώς η Πρινς ζήτησε ιατρικό τάιμ άουτ. Με την επανέναρξη του αγώνα Πέρσα και Τατιάνα έφτασαν στο +4 (4-8) που έμεινε μέχρι το 5-9. Εκεί τα λάθη της ελληνικής ομάδας έφεραν το επιμέρους σκορ 7-1 για το 12-10, με την Σακελλαρίδη να μειώνει σε 12-11 και να ακολουθεί νέο σερί 3-0 για το τελικό 15-11.

Το τελευταίο εισιτήριο για την τετράδα πήραν Ευανθία Μπαλδώκα/Χρυσή Γιαννέλου που έκαναν την ανατροπή με εντυπωσιακό τρόπο κόντρα στις Κατερίνα Αλτίνη/Βούλη Κουρτίδου (21-11, 10-21, 4-15).

Οι τελευταίες επικράτησαν πολύ άνετα στο πρώτο σετ με 21-11, αλλά εξίσου εντυπωσιακή ήταν η απάντηση για το 1-1 καθώς το δεύτερο σετ έληξε με 10-21.

Στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες έφτασαν στο 3-3 κι εκεί ακολούθησε ένα εκπληκτικό σερί 0-9 για την Ευανθία και τη Χρυσή που προηγήθηκαν 3-12 και πανηγύρισαν την πρόκριση τους στα ημιτελικά.

Το πρόγραμμα των ημιτελικών

Κυριακή 30 Ιουνίου 2024

10.00: Δήμητρα Μαναβή/Λίζα Τριανταφυλλίδη – Αναστασία Σιρίνινα/Ιφιγένεια Σαμπάτη

follow: Ντάνιεκε Πρινς/Φιόνα Βαν Ντιέπεν – Ευανθία Μπαλδώκα/Χρυσή Γιαννέλου
Τελικός – Κυριακή 30 Ιουνίου 2024
20.00 (ΕΡΤ-2): Νικητής Α’ Ημιτελικού – Νικητής Β’ Ημιτελικού

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών – Σάββατο 29 Ιουνίου 2024

16.00: Δήμητρα Μαναβή/Λίζα Τριανταφυλλίδη – Γεωργίνα Αντωνακάκη/Ιωάννα Περδικάκη 2-0 (21-17, 21-19)
16.50: Αναστασία Σιρίνινα/Ιφιγένεια Σαμπάτη – Λήδα Σαριδάκη/Έλενα Χαντζή 2-0 (21-18, 21-18)
17.40: Ντάνιεκε Πρινς/Φιόνα Βαν Ντιέπεν – Τατιάνα Μολδοβανίδη/Πέρσα Σακελλαρίδη 2-1 (21-13, 19-21, 15-12)
18.50: Κατερίνα Αλτίνη/Βούλη Κουρτίδου – Ευανθία Μπαλδώκα/Χρυσή Γιαννέλου 1-2 (21-11, 10-21, 04-15)

Τα αποτελέσματα των ομίλων γυναικών – Πέμπτη 27 και Παρασκευή 28 Ιουνίου 2024

Α’ όμιλος

Τατιάνα Μολδοβανίδη/Πέρσα Σακελλαρίδη – Ελένη Αλεξόγλου/Μυρτώ Πασχαλάκη 1-2 (21-14, 19-21, 08-15)
Κατερίνα Αλτίνη/Βούλη Κουρτίδου – Ελένη Αλεξόγλου/Μυρτώ Πασχαλάκη 2-0 (21-00, 21-00)
Τατιάνα Μολδοβανίδη/Πέρσα Σακελλαρίδη – Κατερίνα Αλτίνη/Βούλη Κουρτίδου 0-2 (19-21, 15-21)

Β’ όμιλος

Δήμητρα Μαναβή/Λίζα Τριανταφυλλίδη – Λήδα Σαριδάκη/Έλενα Χαντζή 2-0 (21-15, 21-16)
Ευανθία Λάβδα/Βασιλική Ματιάδη – Λήδα Σαριδάκη/Έλενα Χαντζή 1-2 (21-19, 10-21, 16-18)
Δήμητρα Μαναβή/Λίζα Τριανταφυλλίδη – Ευανθία Λάβδα/Βασιλική Ματιάδη 2-0 (21-13, 21-19)

Γ’ όμιλος

Ευανθία Μπαλδώκα/Χρυσή Γιαννέλου – Ντάνιεκε Πρινς/Φιόνα Βαν Ντιέπεν 0-2 (15-21, 11-21)
Αθηνά Δηλαβέρη/Αρετή Τέζα – Ντάνιεκε Πρινς/Φιόνα Βαν Ντιέπεν 0-2 (19-21, 17-21)
Ευανθία Μπαλδώκα/Χρυσή Γιαννέλου – Αθηνά Δηλαβέρη/Αρετή Τέζα 2-0 (21-11, 21-09)

Δ’ όμιλος

Αναστασία Σιρίνινα/Ιφιγένεια Σαμπάτη – Άννα Νταλμάτζο/Βαλεντίνα Ντι Πρίμα 2-0 (21-19, 21-13)
Ιωάννα Περδικάκη/Γεωργίνα Αντωνακάκη – Άννα Νταλμάτζο/Βαλεντίνα Ντι Πρίμα 2-0 (21-18, 22-20)
Αναστασία Σιρίνινα/Ιφιγένεια Σαμπάτη – Ιωάννα Περδικάκη/Γεωργίνα Αντωνακάκη 2-1 (17-21, 21-17, 15-13)

spot_img

Περισσοτερα

Σκόπελος : Βρτσέλι και Μαλέσεβιτς κάνουν διακοπές

Οι αθλήτριες Τιτζάνα Βρτσέλι και Άννα Μαλέσεβιτς, από τη Σερβία, για διακοπές στη Σκόπελο! Στην Άμμο, στο χώρο...

Αλεξόγλου, Πασχαλάκη: Κέρδισαν την Ολλανδία, πέμπτες στην Ευρώπη!

Μία πολύ μεγάλη επιτυχία κατέγραψαν οι Αλεξόγλου, Πασχαλάκη στη Γεωργία. Αλεξόγλου και Πασχαλάκη συνεχίζουν να δείχνουν το πόσο...

Το Photostory από το Schinias Masters

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το τρίτο Masters της φετινής χρονιάς. Μετά από τη Θεσσαλονίκη και τον Πειραιά το πανελλήνιο...