Μεγάλη νίκη ΠΑΟΚ στο Ρέντη

01/05/2017 21:49609Ολυμπιακός
Ετικέτες: ΟλυμπιακόςΠΑΟΚΑγκάμεζΓκαράςΝτάντε
tatoo

Μεγαλη νίκη που του δίνει προβάδισμα τίτλου, πέτυχε ο ΠΑΟΚ ο οποίος  ύστερα απο ενα δραματικό τρίτο  τελικό, επικράτησε 2-3 του Ολυμπιακού στο Ρέντη και έκανε το 1-2 στη σειρά των τελικών.

Να σημειωθεί ότι στο φινάλε του ται μπρέικ υπηρξε ένταση μεταξύ του Ανδρέα Ανδρεάδη και του Λίμπερμαν Αγκάμεζ, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο πρώτος με δήλωση του στη NOVA, ζήτησε συγγνώμη από τους οπαδούς του Ολυμπιακού.

Η σειρά πλέον μεταφέρεται στο PAOK Sports Arena όπου την Πέμπτη στις 19.00 ο ΠΑΟΚ θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει τη νίκη και τον τρίτο τίτλο στη σειρά.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε για δεύτερη συνεχόμενη φορά από τον ΠΑΟΚ και θα πρέπει να ισοφαρίσει σε 2-2 ώστε την Κυριακή να γίνει ο πέμπτος και τελευταίος τελικός πάλι στο «Μελίνα Μερκούρη».

Στον αγωνιστικό τομέα, με το λίμπερο Δημήτρη Γκαρά να κάνει εμφάνιση καριέρας, ο ΠΑΟΚ κράτησε την υποδοχή του στην πίεση του Ολυμπιακού και με τους Σαφράνοβιτς, Ντάντε σε μεγάλη μέρα έκανε τη διαφορά και πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ.

Ο ΠΑΟΚ μετά το 1ο σετ διατήρησε την τακτική του, πίεσε με το σερβίς του αλλά κυρίως κράτησε την υποδοχή του με τον Γκαρά να έχει 57 υποδοχές και μόλις 3 λάθη.

Ο Ολυμπιακός μετά το 1ο σετ έκανε λάθη στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, η ανάπτυξη του ήταν προβλέψιμη και ο Αγκάμεζ  που τελείωσε το ματς με 29 πόντους, ήταν απελπιστικά μόνος του στην επίθεση.

Δυνατό ξεκίνημα του Ολυμπιακού

Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και τελείωσε το σετ με 64% επίθεση, έναντι 38% του ΠΑΟΚ. Ο δικέφαλος πήρε προβάδισμα 8-6 (ύστερα από σερί 3-0 που προήλθε από επιθέσεις Σαφράνοβιτς, Τερζή και λάθος Τσούπκοβιτς) το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το 12-10.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανακτήσει τον έλεγχο με δικό του σερί 3-0 (με λάθη από Σαφράνοβιτς, Τακουρίδη και επίθεση Κόστα) και πέρασε μπροστά 13-12. Το μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα του Ολυμπιακού διατηρήθηκε μέχρι και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15) κι εκεί ο Χόρχε Ελγκέτα έριξε στον αγώνα τον Βλάντο Πέτκοβιτς στη θέση του Τερζή.

Ο Σωτηρίου κάρφωσε άουτ σύμφωνα με τον επόπτη. Ο Χόρχε Ελγκέτα ζήτησε βίντεο ρέφερι αλλά η φάση δεν ήταν ξεκάθαρη και δόθηκε στον Ολυμπιακό (17-15). Ακολούθησε κόντρα επίθεση του Τσούπκοβιτς που έκανε το 18-15, ενώ μετά από κακή επίθεση του Σαφράνοβιτς έγινε το 20-16. Με απόσταση ασφαλείας ο Ολυμπιακός έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 25-20 ύστερα και από την τελευταία επίθεση του Κοκκινάκη.

Σερί 4-0 και ισοφάριση 1-1

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ ανέβασε κατακόρυφα την πίεση στο σερβίς του με τον Ντάντε να είναι ο πρωταγωνιστής. Ο δικέφαλος βελτίωσε την υποδοχή του και παρότι η επίθεση του έμεινε στο 38% στο φινάλε του σετ έκανε σερί 4-0 για το 25-23.

Ο Ολυμπιακός έπεσε πολύ στην επίθεση (48%) και έκανε πολλά λάθη χάνοντας προβάδισμα με 23-21. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν προβάδισμα ενός πόντου μέχρι το 11-10 και με τα σερβίς του Αγκάμεζ έκανε συνολικό σερί 4-0 για το 14-10. Ο Ελγκέτα έριξε πάλι στον αγώνα τους Τερζή, Σακόγλου αντί Πέτκοβιτς, Στάροβιτς.

Ο δικέφαλος άντεξε την πίεση του Ολυμπιακού στο σερβίς με τον Γκαρά να βγάζει καταπληκτικές υποδοχές. Η διαφορά μειώθηκε σε 18-16 και με σερί 3-0 από το εντυπωσιακό σερβίς του Σαφράνοβιτς ο δικέφαλος προσπέρασε 19-18. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες πόντο, πόντο, επέστρεψαν για τον ΠΑΟΚ οι Τερζής, Στάροβιτς και ο Ολυμπιακός με λάθος του τελευταίου προηγήθηκε 23-21.

Ο Αγκάμεζ όμως κάρφωσε στο φιλέ την κόντρα επίθεση (23-22), ενώ στην επόμενη φάση ο Κοκκινάκης έκανε φιλέ (23-23). Ο Ντάντε έκανε φοβερά σερβίς και μετά από δύο καταπληκτικές άμυνες γύρισαν κόντρα επιθέσεις. Η μία με τον Στάροβιτς που έκανε το 24-23 και η άλλη με τον Σαφράνοβιτς που έκανε το 25-23 για το 1-1 σετ.

Προβάδισμα του ΠΑΟΚ

H ισοφάριση ανέβασε το ηθικό αλλά και την επίθεση του ΠΑΟΚ, ενώ ο Ολυμπιακός έχασε πολλά σερβίς στα κρίσιμα σημεία και έριξε κι άλλο το ποσοστό του στην επίθεση (44%). Ο Τσούπκοβιτς εγκλωβίστηκε στην υποδοχή και να μην υπάρχει δεύτερη λύση πίσω από τον Αγκάμεζ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στο πρώτο μισό αλλά στο 13-12 ο ΠΑΟΚ με ωραίες άμυνες και το σερβίς του Ντάντε έκανε σερί 3-0 που του έδωσε προβάδισμα 15-13.

Η διαφορά άνοιξε και στο +3 με την επίθεση του Σαφράνοβιτς και ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο (21-22) με την επίθεση του Στάροβιτς. Ο Αγκάμεζ όμως έχασε το σερβίς και στην επόμενη φάση ο Τσούκοβιτς έκανε φιλέ. Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 24-21 και το σετ τελείωσε 25-22 με το χαμένο σερβίς του Τσούπκοβιτς.

Ισοφάριση του Ολυμπιακού

Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε στο 4ο σετ όπου με την είσοδο του Φράγκου στη θέση του Κοκκινάκη βελτιώθηκε η υποδοχή, ενώ η επίθεση άγγιξε πάλι το 60%. Ο Ολυμπιακός με το σερβίς του Φράγκου έκανε σερί 4-0 για το 15-9.

Ο Ελγκέτα βλέποντας να διαγράφεται το τάι μπρέικ έριξε στον αγώνα τους Παπαδόπουλο, Σμαραγδή και η ομάδα του ισορρόπησε τον αγώνα. Μάλιστα με σερί 3-0 μείωσε σε 22-19 αλλά ο Παπαδόπουλος έχασε το σερβίς και ο Ολυμπιακός λυτρώθηκε. Στο 24-20 ο Κόστα από το... πέναλτι τελείωσε το σετ, όμως, ο δεύτερος διαιτητής χρέωσε φιλέ αλλά ο Ολυμπιακός ζήτησε βίντεο ρέφερι και δικαιώθηκε κάνοντας το 25-20 και το 2-2 σετ.

Δικέφαλη κυριαρχία

H επικράτηση του ΠΑΟΚ επιβεβαιώθηκε στο 5ο σετ όπου με πίεση στο σερβίς έφερε τους Ανδρεάδη, Στάροβιτς σε πλεονεκτική θέση για προβάδισμα 5-2. Παρά τις προσπάθειες του Ολυμπιακού για να πιάσει τον δικέφαλο στο σκορ δεν τα κατάφερε καθώς οι Ντάντε, Γκαράς, Σαφράνοβιτς ήταν αλάνθαστοι στην υποδοχή. Ο ΠΑΟΚ κρατούσε τη διαφορά με 2-3 πόντους.

Ο Κόστα σε πρώτο χρόνο μείωσε σε 12-10, αλλά ο Ντάντε κράτησε το +3 για τον ΠΑΟΚ. Στην επόμενη φάση ο Στάροβιτς έχασε κόντρα επίθεση αλλά ο Κόστα τον σταμάτησε.

Ο Σαφράνοβιτς κράτησε όρθιο τον ΠΑΟΚ και του έδωσε προβάδισμα 14-11, ο Αγκάμεζ με δύο προσωπικούς του πόντους μείωσε σε 14-13 και πήγε στο σερβίς αλλά ο Νταφ χρεώθηκε φιλέ και ο ΠΑΟΚ πήρε τη μεγάλη νίκη. Μάλιστα η απόφαση του β΄διαιτητή αμφισβητήθηκε από τον Ολυμπιακό που ζήτησε βίντεο ρέφερι αλλά δεν δικαιώθηκε.

Στο φινάλε του αγώνα ακολούθησε ένταση μεταξύ του Ανδρέα Ανδρεάδη και του Λίμπερμαν Αγκάμεζ, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο πρώτος με δήλωση του στη NOVA ζήτησε συγγνώμη από τους οπαδούς του Ολυμπιακού.

Διαιτητές: Παπαδογούλας,Μυλωνάκης.