Ο Πήγασος Πολίχνης πρώτος στο φάιναλ φορ (PHOTOS)

11/04/2017 22:32664Αναπτυξιακά Αγοριών
Ετικέτες: ΑναπτυξιακάΠήγασος πολίχνηςΣΠΑΚΕΦΗΒΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
be a maverick

Μία αγωνιστική πριν ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις του ο Πήγασος Πολίχνης στα ημιτελικά του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Β’ Όμιλος που διεξάγονται στην Πολίχνη εξασφάλιση την θέση του στο φάιναλ φορ όπου θα κληθεί να υπερασπίσει τον τίτλο του.

O Πήγασος επικράτησε 3-0 του ΣΠΑΚ, που ελπίζει κι αυτός σε πρόκριση, και ο τελευταίος αγώνας με αντίπαλη την Πρέβεζα έχει πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα.

Ο Πήγασος μπήκε πολύ χαλαρά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα ο ΣΠΑΚ να κοντράρει από τον πρώτο πόντο. Έκανε κάποια εύκολα λάθη δίνοντας την ευκαιρία στον ΣΠΑΚ να πιέσει από σερβίς και επίθεση. Μετά το 7-8 ωστόσο ο Πήγασος πήρε προβάδισμα που τον έφερε μπροστά για αρκετή ώρα για να πλησιάσει και να ισοφαρίσει και στο τέλος να περάσει μπροστά ο ΣΠΑΚ με άσο του Κοντοκώστα. Ακολούθησε μάχη με τον Καπετανίδη που ήρθε από τον πάγκο να βάζει τους δύο τελευταίους πόντους για το 25-23.

Στο δεύτερο σετ ο ΣΠΑΚ πέρασε μπροστά, ο Κουτουνίδης έβγαλε τον Χρηστάκο που ήταν νευρικός και πέρασε τον Μάμαλη που ηρέμισε το παιχνίδι του Πήγασου, ο Πήγασος ξέφυγε τελικά μπροστά μετά το 10-11 και παίρνοντας διαφορά πήρε το σετ 25-8.

Το τρίτο σετ ήταν πολύ εύκολα για τον Πήγασο που με συνοπτικές διαδικασίες και στο σερβίς τους Χρηστινίδη και Σταυρίδη πήρε το σετ 25-8.

ΤΑ ΣΕΤ: 25-23, 25-19, 25-8

ΣΠΑΚ: Παπατσιμούλης, Βαϊόπουλος, Αντωνίου, Καρράς, Κοντοκώστας, Χειμωνέττος, Λοϊζος (λ), / Ντούρλιας, Ντόμπρα, Φατόλας,

Πήγασος Πολίχνης (Κουτουνίδης) : Χρηστινίδης, Χρηστάκος, Ποχάνης, Φωτιάδης, Καϊλής, Σταυρίδης, Τζιάβρας (λ) / Καπετανίδης, Μάμαλης, Δημητρακούδης, Νάκος (λ), Σακκάς, Μητσαράκης