Ο «νόμος» της Δραγουμάνου!

18/02/2017 21:38271Α1 volley league Γυναικών Μακεδόνες Αξιού
Ετικέτες: Μακεδόνες ΑξιούΕλπίδα Αμπελοκήπων
tatoo

Οι Μακεδόνες επικράτησαν με 3-1 της Ελπίδας στο τοπικό ντέρμπι και είναι στο -1 από την 5η Θήρα και στο -3 από τον 4ο Άρη, ενώ η Ελπίδα παρέμεινε εντός της ζώνης του υποβιβασμού αφού σημείωσε δύο σερί ήττες σε κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος και συνεχίζει να αγωνιά για το μέλλον της στην κατηγορία.

Στο πρώτο σετ μετά τον 10ο πόντο, οι Μακεδόνες αν και έχασαν πολλά σέρβις, επικράτησαν εύκολα με 25-18.

Στο β’ σετ η Ελπίδα ήταν σαρωτική κατακτώντας το με 08-25 (!) απέναντι στους Μακεδόνες που παρουσιάστηκαν αγνώριστοι και απρόσμενα τραγικοί στην υποδοχή.

Στο τρίτο σετ είχαμε μεγάλη ανατροπή καθώς οι φιλοξενούμενες προγηθηκαν με 7-16 και 10-19 αλλα εκεί μίλησε η κλάση της Δραγουμάνου.

Με μπροστάρισα την παθιασμένη Κοζανίτισα αρχηγό τους, που έδωσε ρεσιτάλ από το σέρβις, οι Μακεδόνες γύρισαν το ματς και με εκπληκτικό σερί 11-0 πήραν προβάδισμα με 21-19 και το σετ με 25-21 κάνοντας το 2-1.

Στο τέταρτο, με φόρα και ψυχολογία οι Μακεδόνες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με την Καραφουλίδου αλλα και στο σέρβις και «καθάρισαν» άνετα το σετ με 25-16 και συνολικό σκορ 3-1, πήραν το πολύτιμο τρίποντο που τους έστειλε στην έκτη θέση!

Τα σετ: 25-18, 08-25, 25-21, 25-16

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Τοάζι, Πολυνοπούλου, Σαγκάρντια, Δραγουμάνου, Σπανού, Καραφουλλίδου, Μυρίδου - λ / Τζαγκαρακη-λ, Παπαδοπούλου, Στεφανίδου.

Ελπίδα (Χρυσομαλλίδης) Γουίλσον, Παπάζογλου, Μπολετου Μ., Γεροβασιλείου, Καλνταρίδου, Καλαντάτζε, Σουπιώνη-λ / Καλαϊτζάκη, Καραμούτσα, Μυλωνά, Μπολέτου Κ., Νώτη