Ο Εθνικός τη νίκη, η Κύζικος τις εντυπώσεις

04/03/2017 19:321872016/2017 Ομάδες Volleyleague Εθνικός Αλεξανδρούπολης
Ετικέτες: volleyleagueVolleyleague A1 ανδρώνΑΠΣ ΚΥΖΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥΚύζικος Νέας ΠεράμουΚύζικοςΕθνικός Αλεξανδρούπολης
tatoo

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στην Αλεξανδρούπολη με τον Εθνικό να μένει όρθιος απέναντι στην Κύζικο, επικρατώντας με 3-2 σετ. Ένας αγώνας που διήρκησε 2 ώρες, με τους Εβρίτες να παίρνους τους δύο πόντους της νίκης και την Κύζικο έναν και πολύτιμο. Γλυκόπικρη γεύση και για τις δύο ομάδες, αφ' ενός για την απώλεια πόντου από πλευράς Εθνικού, αφ' ετέρου γιατί η Κύζικος έπαιξε το τομάρι της και μπορούσε να πάρει κάτι ακόμη καλύτερο από το συγκεκριμένο παιχνίδι, έτσι όπως εξελίχθηκε.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα, χωρίς ρίσκο και με λιγοστά λάθη. Η Κύζικος προηγήθηκε στο πρώτο τεχνικό με 7-8 και στη συνέχεια φτάσαμε στο 13-13 που ήταν και το σημείο στο οποίο ο Εθνικός… πάτησε γκάζι. Με ένα σερί 3-0 έκανε το 16-13 και από εκεί κι έπειτα δεν αντιμετώπισε πρόβλημα για να τελειώσει το σετ, αυξάνοντας σταδιακά τη διαφορά. Τελικό 25-17 και 1-0 για την ομάδα του Σάκη Μουστακίδη που ανέβασε απόδοση στην επίθεση και "καθάρισε" το σετ.

Στο δεύτερο σετ η Κύζικος ξεκίνησε δυνατά και από το 4-5 αρχικά, έφτασε στο 6-9. Η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά που έχτισε από νωρίς και να τη διαχειριστεί σωστά (8-12, 10-14, 12-16, 16-18, 19-21). Στη διάρκεια που οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα βέβαια, οι Εβρίτες έφτασαν στον πόντο τρείς φορές, αλλά η ομάδα της Περάμου ήταν ψύχραιμη. Έτσι ήρθε η ισοφάριση σε 1-1 με 21-25.

Στο τρίτο σετ ο Εθνικός πήρε κεφάλι στο σκορ (6-3) και αύξησε τη διαφορά αποφασισμένος (12-6). Η συνέχεια ανήκε στην ομάδα του Έβρου που εύκολα έφτασε στο 19-11 και παρά τις προσπάθειες της Κύζικου να μαζέψει τη διαφορά, το 2-1 έγινε γεγονός με 25-19.

Στο τέταρτο σετ η φιλοξενούμενη ομάδα προηγήθηκε 5-8. Ο Εθνικός ισοφάρισε σε 10-10, αλλά οι κίτρινοι πέρασαν και πάλι μπροστά (12-14, 15-17, 17-20) και κατάφεραν να στείλουν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ με 19-25. Αρκετά χαμένα σερβίς από τον Εθνικό, την ώρα που οι παίκτες του Νεόφυτου κατάφεραν να τελειώσουν σημαντικές μπάλες και να πάρουν πόντους από το μπλοκ.

Στο πέμπτο σετ οι κίτρινοι ξεκίνησαν καλύτερα προηγούμενοι (1-3, 2-5). Οι μπλε με συνεχόμενους πόντους πήραν κεφάλι στο σκορ στα μέσα του σετ (6-5, 10-7) και εν συνεχεία αύξησαν τη διαφορά. Χωρίς καθαρό μυαλό οι φιλοξενούμενοι, είδαν τον Εθνικό να ξεφεύγει με 13-9 και το παιχνίδι τελείωσε με 15-10 και 3-2 για την ομάδα του Μουστακίδη.

Κορυφαίοι οι Λεάλ και Βανέγκας από πλευράς Εθνικού, ενώ από την Κύζικο ξεχώρισε ο Σαρικεϊσόγλου με άξιο συμπαραστάτη τον Γκούλακ. Πάτησε 4άδα η ομάδα της Αλεξανδρούπολης, στους 32 βαθμούς, καθώς αυτή την αγωνιστική μέχρι στιγμής, έχουν γκελάρει όλοι (ήττα Σύρου, Κηφισιάς και Παμβοχαϊκού). Η Κύζικος πήρε πολύτιμο πόντο, παρόλα αυτά η διαφορά της από τους από πάνω μεγάλωσε λόγω των υπολοίπων αποτελεσμάτων.

Τα σετ: 25-17, 21-25, 25-19, 19-25, 15-10

Εθνικός (Μουστακίδης): Λεάλ 19 (14/32 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 63% υπ - 44% άριστες), Βανέγκας 19 (14/40 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ 65% υπ - 44% άριστες), Χαριτωνίδης 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στίγγας 14 (10/14 επ, 4 μπλοκ), Παλέντζας 16 (15/36 επ, 1 μπλοκ), Τσέλιος 6 (5/6 επ, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 53% υπ - 41% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Βλαχόπουλος, Χατζόπουλος 2 (1/1 επ, 1 άσσος)

ΑΠΣ Κύζικος (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ), Σονάρι 7 (3/8 επ, 4 μπλοκ), Γκούλακ 16 (14/30 επ, 2 μπλοκ), Δρογκάρης, Ντε Σόουζα 6 (4/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ - 50% άριστες), Σαρικεΐσογλου 21 (19/31 επ, 2 άσσοι, 61% υπ - 25% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 71% υπ - 43% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ, 54% υπ - 54% άριστες), Μπεκιάρης 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ), Κρέτσης 1 (1/1 επ), Θεοδωρόπουλος, Λυκούρεσης 5 (3/3 επ, 2 μπλοκ)