Νίκη για το Κουκάκι στην εκκίνηση του 2ου γύρου με ''υπερηχητική'' Γεωργίου-Κίτσιου

18/01/2018 22:341320Τοπικά Γυναικών
Vaat
Ετικέτες: ΠΑΟ ΚουκακίουΑραφήν
be a maverick

Ιδανικό ξεκίνημα 2ου γύρου για το Κουκάκι, που επικράτησε την ομάδας της Ραφήνας με 3-1 σετ, στο κλειστό γυμναστήριο του Λόφου Στρέφη στα Εξάρχεια.

Παρά το δυνατό ξεκίνημα των γηπεδούχων και το αρχικό πρβάδισμα με 10-5, οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και έφεραν το σετ στα ίσα, φτάνοντας στο 17-16. Το Κουκάκι ανέβασε στροφές και πίεσε στο σερβίς ενώ παράλληλα βρήκε λύσεις με τη Γεωργίου-Κίτσιου φτάνοντας στο τελικό 25-17.
Στο 2ο σετ, οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι τα μέσα του σετ, αλλά χάρη στις επιθετικές λύσεις που έδωσαν Βλάγκα και Ζαλαχώρη, έγινε το 2-0.
Στο 3ο σετ η Ραφήνα πήρε κεφάλι στο σκορ με 8-6 αλλά το Κουκάκι αντέδρασε, φτάνοντας στο 16-15. Η διπλή αλλαγή Μαθιουδάκη-Μαυρογένη στη θέση των Μαστοροπούλου-Κανδυλιάρη αλλά και οι αλλαγές σε ακραίες και κεντρικές, φαίνεται να αποσυντόνισαν την ομάδα, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι «μικρές» του Αβράαμ Παπαδόπουλου και κατέκτησαν το 3ο σετ με 25-23.
Ο ενθουσιασμός των αθλητριών της Ραφήνας κράτησε μέχρι τα μέσα του σετ όπου και οι Κουκακιώτισσες βρήκαν επιθετικές λύσεις με τη Παρλά που πέρασε στον αγώνα αλλά και ομάδικές λύσεις απο τη θέση του σερβίς, τελειώνοντας το σετ με 5 άσους.

Εκπληκτική χτες η Γεωργίου-Κίτσιου για τις γηπεδούχες που τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους αλλά και 57% υποδοχή. Σταθερή πάντα η Βλάγκα με 15 πόντους και η Ζαλαχώρη που έκανε πολύ καλή δουλειά στο μπλοκ.Η Παρλά έδωσε πολλές λύσεις σε όλους τους τομείς επιβεβαιώνοντας την αγωνιστική της άνοδο.

ΠΑΟ Κουκάκι – ΔΑΣ Αραφήν 3-1 (25-17, 25-18, 23-25, 25-20)
Διαιτητές: Σούγια Δέσποινα, Μιζρακιάν Αρτίντ, Γιοχανετζιάν Αρμένα

ΠΑΟ ΚΟΥΚΑΚΙ (Κερκινές): Βλάγκα 15π (10/19 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Μαυρογένη 5 (3/15 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Δρακουλάκου 7 (5/21 επ., 50% υπ., 2 άσοι), Περάκη 1 (1 άσος), Ζαλαχώρη 6 (4/12 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Γεωργιου-Κίτσιου 17 (15/38 επ., 57% υπ., 2 άσοι), Χριστοφοράκη (λ- 61%) (Μαστοροπούλου, Μαθιουδάκη, Κανδυλιάρη 4 (2/12 επ., 2 μπλοκ), Παρλά 8 (6/12 επ., 2 άσοι, 44 % υπ.), Κιρμανίδου 4 (1/6 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Παναγοπούλου (λ), Καραντώνια)
ΔΑΣ ΑΡΑΦΗΝ (Παπαδόπουλος): Πάντσεβα, Μπαλάσκα, Ταλέκογλου, Ευγένη, Κουκλαμάνη-Γιαννούλη, Σουλιώτη, Ηλιάδη (λ), Μπουζάκη (λ) (Παπαδοπούλου, Γρηγορίου, Πρέντι, Μπιριμπίλη, Μουτσάτσου)