Κέρασε... Λουκούμι για την πρώτη νίκη!

11/02/2017 22:19203Ελληνικά Πρωταθλήματα Volleyleague 2016/2017
Ετικέτες: ΟρεστιάδαΚύζικος Νέας Περάμουvolleyleague
tatoo

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κολομβιανό Λουκούμι (28π.), η Ορεστιάδα κατέκτησε έπειτα από 16 αγωνιστικές ημέρες την πρώτη της νίκη στη φετινή Volley League «Πάμε Στοίχημα» επικρατώντας 3-0 της Κυζίκου Νέας Περάμου. Στο ντέρμπι δύο εκ των ομάδων που θα διεκδικήσουν την παραμονή, οι Θρακιώτες πήραν ένα πολύτιμο τρίποντο στην έδρα τους και αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους για σωτηρία. Μοναδικό κέρδος των φιλοξενούμενων ήταν το σετ που απέσπασαν, το οποίο τους δίνει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, αφού στον πρώτο γύρο είχαν νικήσει 3-0.

Αγγίζοντας ποσοστό στην επίθεση 52%, ο Λουκούμι σήκωσε πάνω του τις προσπάθειες για σκοράρισμα της Ορεστιάδας, ο Πεντίδης κυριάρχησε στο μπλοκ με έξι τελειωμένα (και 4 ο Αντιφάκος) και ο Λέσκοφ άγγιξε το τέλειο σε ανάπτυξη και σερβίς (σημείωσε 6 άσους). Αυτά, σε συνδυασμό με την ώθηση των φιλάθλων της Ορεστιάδας, της έδωσαν την παρθενική -και μάλιστα «καθαρή»- νίκη.

Η Κύζικος δεν είχε συνέχεια μετά τις νίκες στους αγώνες με Φοίνικα και Εθνικό για το Κύπελλο και επηρεάστηκε από την απώλεια του 1ου σετ, όπου βρέθηκε μπροστά με 23-22. Γενικά είχε κακή υποδοχή και συνολικά έκανε 37 λάθη στον αγώνα, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πιστέψουν και τελικά να πετύχουν μία νίκη-βάλσαμο. Ξεχώρισε ο Σαρικεΐσογλου, ενώ ο Ματσιέλ μπλοκαρίστηκε στα κρίσιμα σημεία στα τελειώματα των σετ.

Τα σετ: 25-23, 25-22, 22-25, 25-20.

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Σταματόπουλος): Νας 12 (8/27 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Λέσκοφ 9 (1/3 επ., 6 άσοι, 2 μπλοκ), Μορέλος 9 (8/24 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. - 50% άρ.), Λουκούμι 28 (26/45 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ. - 42% άρ.), Πεντίδης 10 (4/9 επ., 6 μπλοκ), Κανταρίδης 6 (2/5 επ., 4 μπλοκ), Καρασαββίδης -λ. (77% υπ. - 65% άρ.) / Στοϊλούδης, Ιωαννίδης.
ΑΠΣ ΚΥΖΙΚΟΣ (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 11 (7/14 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Σονάρι 6 (3/7 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 67% υπ. - 67% άρ.), Γκούλακ 6 (6/18 επ., 62% υπ. - 54% άρ.), Κρέτσης 4 (3 άσοι, 1 μπλοκ), Ματσιέλ 25 (22/46 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 14 (14/27 επ., 79% υπ. - 47% άρ.), Αχιλλεόπουλος -λ. (27% υπ. - 18% άρ.) / Πολυχρονιάδης -λ. (79% υπ. - 47% άρ.) / Μπεκιάρης, Ντε Σόουζα 2 (2/7 επ., 75% υπ. - 69% άρ.), Θεοδωρόπουλος, Λυκούρεσης.