Ήττα για τον Ασκληπιό στα Γιάννενα

13/02/2017 14:21575Α2 Γυναικών 2016/2017 Β΄ Όμιλος (1ος Υπο-όμιλος)
Ετικέτες: Ασκληπιός ΤρικάλωνΑΣ Γιάννεναα2 γυναικώνΒ1 υποόμιλοςΣοφία Παναγιάρη
be a maverick

Την δεύτερη ήττα, αυτή τη φορά με 3-1 από την ομάδα του ΑΣ Ιωαννίνων, στο φετινό πρωτάθλημα της Α2, γνώρισε ο Ασκληπιός στο πρώτο εκτός έδρας παιχνίδι του 2ου γύρου.

Μακριά απ΄την καλή εικόνα των τελευταίων παιχνιδιών  η ομάδα των Τρικάλων και παρότι στο τρίτο  σετ η εικόνα άλλαξε, τελικά δεν υπήρξε συνέχεια και υπέκυψε λογικά στην ανωτερότητα των γηπεδούχων.

Στο 1ο σετ ο Ασκληπιός ξεκίνησε εντυπωσιακά με 2-5, 6-10 και 9-15. Η συνέχεια όμως δεν ήταν η ανάλογη με τον ΑΣ Ιωαννίνων να μειώνει, να ισοφαρίζει σε 17-17 και  τελικά να φτάνει στην κατάκτηση του σετ με 25-20.

Στο 2ο σετ μετά το αρχικό 7-7  οι γηπεδούχες με ένα σερί 6-1 άνοιξαν την διαφορά κάνοντας το 13-8. Ίδια εικόνα και στην συνέχεια με τον ΑΣ να παίρνει τελικά το σετ με 25-15.

Στο 3ο σετ είχαμε την αντίδραση του Ασκληπιού όπου μετά το αρχικό 6-6, ανέβασε  την απόδοση του, μπήκε μπροστά στο σκορ 6-11 και 11-19 φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 15-25 και στο 2-1 .

Στο 4ο σετ η ομάδα των Ιωαννίνων πήρε μεγάλο προβάδισμα  απ΄την αρχή με 11-3. Με ένα σερί 1-7 ο Ασκληπιός, πλησίασε στο 12-10. Δεν είχε όμως συνέχεια και με ένα επιμέρους σερί,13-4 ο ΑΣ πήρε το σετ με 25-14 και συνολικό σκορ 3-1.