back to top

Εθνική γυναικών: Με Καρακάση, Μπακοδήμου, Αντωνακάκη

Διαβάστε Επίσης

Στις 14 Ιουλίου θα ξεκινήσει η προετοιμασία της Εθνικής γυναικών εν όψει των υποχρεώσεων που έχει στην προκριματική διαδικασία του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2026.
Η προετοιμασία της Εθνικής θα πραγματοποιηθεί στο Αθλητικό Κέντρο Μίκρας στη Θεσσαλονίκη και κατά τη διάρκεια της οποίας το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα αντιμετωπίσει σε φιλικές αναμετρήσεις την Ελβετία (στη Θεσσαλονίκη) και την Ισπανία (εκτός έδρας).
Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Απόστολος Οικονόμου κάλεσε τις εξής αθλήτριες:
Λαμπρινή Κωνσταντινίδου
Ευαγγελία Τάνη
Ελένη Καρακάση
Όλγα Στράντζαλη
Ελένη Μπάκα
Ασημίνα Νικολογιάννη
Σταματία Κυπαρίσση
Ευφροσύνη Μπακοδήμου
Μαρία Τσιτσιγιάννη
Μάρθα-Ευδοκία Ανθούλη
Αριστέα Τοντάϊ
Κυριακή Τερζόγλου
Ανδρομάχη Τσιόγκα
Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου
Μαρκέλλα Παπαγεωργίου
Μαρία-Αικατερίνη Ξανθοπούλου
Μπελιά Μαριάννα
Γεωργία-Μαρία Αντωνακάκη
Να θυμίσουμε  ότι η Εθνική γυναικών βρίσκεται στον Ζ’ προκριματικό όμιλο μαζί με τις Αυστρία, Βόρεια Μακεδόνια, ενώ από τους 7 συνολικά ομίλους την πρόκριση θα πάρουν οι 7 πρώτοι και οι 5 καλύτεροι δεύτεροι.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα δώσει στα τέλη Αυγούστου τους δύο πρώτους αγώνες του ομίλου αντιμετωπίζοντας αρχικά την Κυριακή 25/8 εκτός έδρας την Αυστρία και την Τετάρτη 28/8 στο κλειστό της Μίκρας τη Βόρεια Μακεδονία
Αναλυτικά το πρόγραμμα του ομίλου μας:
1η αγωνιστική – Σάββατο 18 Αυγούστου 2024
Βόρεια Μακεδονία – Αυστρία
Ρεπό η Ελλάδα
2η αγωνιστική – Κυριακή 25 Αυγούστου 2024
Αυστρία – Ελλάδα
Ρεπό η Βόρεια Μακεδονία
3η αγωνιστική – Τετάρτη 28 Αυγούστου 2024
Ελλάδα – Βόρεια Μακεδονία
Ρεπό η Αυστρία
4η αγωνιστική – 2 ή 3 Αυγούστου 2025
Βόρεια Μακεδονία – Ελλάδα
Ρεπό η Αυστρία
5η αγωνιστική – 6 Αυγούστου 2025
Ελλάδα – Αυστρία
Ρεπό η Βόρεια Μακεδονία
6η αγωνιστική – 9 ή 10 Αυγούστου 2025
Αυστρία – Βόρεια Μακεδονία
Ρεπό η Ελλάδα
Όλοι οι προκριματικοί όμιλοι γυναικών
Α’ όμιλος: Γερμανία, Ελβετία, Φινλανδία
Β’ όμιλος: Βέλγιο Ουγγαρία, Δανία
Γ’ όμιλος: Σλοβενία, Ισραήλ, Εσθονία
Δ’ όμιλος: Βοσνία, Μαυροβούνιο, Λετονία
Ε’ όμιλος: Ισπανία, Πορτογαλία, Γεωργία
Ζ’ όμιλος: ΕΛΛΑΔΑ, Αυστρία, Βόρεια Μακεδονία
Η’ όμιλος: Ρουμανία, Κροατία, Κόσοβο
spot_img

Περισσοτερα

EurovolleyU18W: Δείτε την προσπάθεια της Εθνικής Ελλάδος απέναντι στη...

 

Τσεχία – Πουέρτο Ρίκο 3-1: Θρίαμβος για τις Τσέχες...

Τεράστια επιτυχία για την Τσεχία και με… ελληνικό χρώμα. Η εθνική ομάδα βόλεϊ Γυναικών της χώρας με τον εξαιρετικό προπονητή Γιάννη Αθανασόπουλο,...

Mini Bus για τις Εθνικές Ομάδες

Οι εθνικές ομάδες απέκτησαν εδώ και λίγες ημέρες ένα Mini bus, το οποίο εξασφαλίστηκε από την ΕΟΠΕ...