ΕΣΠΕΔΑ: «Χατ τρικ» στους τίτλους για τον Μίλωνα

20/02/2017 13:16497Αναπτυξιακά Πρωταθλήματα/ Υποδομές Αναπτυξιακά Αγοριών
Ετικέτες: ΜίλωναςΟλυμπιακόςΑρμενικήΑΕ ΑρμενικήΕυρυάλη
tatoo

Τα σκήπτρα του διατήρησε για τρίτη διαδοχική χρονιά ο Μίλωνας, καθώς αναδείχθηκε πρωταθλητής Εφήβων της ΕΣΠΕΔΑ με νίκη 3-0 σετ (25-23, 25-22, 25-17) επί του Ολυμπιακού στον τελικό.  Η ομαδα της Νέας Σμύρνης, που διοργάνωσε το Final 4 στο κλειστό «Κροίσος Πέρσης» σήκωσε το τρόπαιο εν μέσω αποθέωσης από το γεμάτο γυμναστήριο.

Την τρίτη θέση κατέκτησε η Αρμενική, που νίκησε 3-0 την Ευρυάλη στον μικρό τελικό. Ήταν η τρίτη συνεχόμενη φορά που η Αρμενική συμμετέχει σε Final 4 και η δεύτερη που κατακτά το Χάλκινο μετάλλιο.

Ολυμπιακός ΣΦΠ (Καμπερίδης, Κυριακάκης): Μελιάδης, Μπεζάνι, Συναδινός (λ.), Μαγγανάς, Μπαρμπούνης, Μελιγγιώτης, Κοβάτσεφ, Δασκαλέρος, Θεοδώρου, Δημούδης, Ζωγραφάκης, Στράτος.

ΑΟΝΣ Μίλων (Γεωργούντζος, Αποστόλου): Χάκας, Λειβαδάς, Χρήστου, Κανάσαρος, Σαλωνίτης, Κωνσταντακόπουλος, Παπαδόπουλος, Μοϊάνος, Κατσικάς, Κοτομάτας (λ.), Σπυριούνης, Φιλίππου (λ.), Γεωργίου, Θεοδωρίδης.

O MVP Χάκας και η οικογένεια Σπυριούνη

MVP αναδείχθηκε ο Σπύρος Χάκας, ο οποίος παρέλαβε το βραβείο του από τον Θανάση Πανούσο, ενώ ξεχωριστή στιγμή της βραδιάς ήταν όταν ο Κυριάκος Σπυριούνης, που πλέον βρίσκεται στον Ηρακλή Χαλκίδας, βράβευσε τον αδερφό του Αγγελο ως καλύτερο μπλοκερ της διοργάνωσης.

Καλύτερος πασαδόρος αναδείχθηκε ο Νίκος Σαλωνίτης, κορυφαίος επιθετικός ο Αγκοπ Τσεμενιάν της Αρμενικής και καλύτερος υποδοχέας ο Σωτήρης Συναδινός του Ολυμπιακού.

Την απονομή του κυπέλλου στον Μίλωνα έκανε ο Χάρης Ιατρόπουλος (Μέλος ΔΣ ΕΣΠΕΔΑ, μέλος ΔΣ στον Μίλωνα), ενω ο «δάσκαλος» Νίκος Μπεργελές τίμησε με την παρουσία του το Final 4 και απένειμε μετάλλια.


ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ ΕΦΗΒΩΝ ΕΣΠΕΔΑ

1993: 1.ΑΟ Φίλια Ηλιούπολης, 2.ΠΟΚ Έσπερος, 3.ΓΣ Ηλιούπολη
1994: 1.ΑΟ Φίλια Ηλιούπολης, 2.ΓΝΟΝ Άρης, 3. ΓΣ Ηλιούπολη
1995: 1.ΑΟ Φίλια Ηλιούπολης, 2.ΓΝΟΝ Άρης, 3.ΓΣ Ηλιούπολης
1996: 1.ΑΓΣ Ν. Περάμου, 2.ΑΟ Φίλια Ηλιούπολης, 3.Ολυμπιακός
1997: 1.ΓΝΟΝ Άρης, 2.Ολυμπιακός, 3.ΑΟ Φίλια Ηλιούπολης
1998: 1.ΓΝΟΝ Άρης, 2.Ολυμπιακός, 3.ΓΣ Ηλιούπολης
1999: 1.ΓΝΟΝ Άρης, 2.ΑΟ Μίλων, 3.ΓΣ Πετρούπολης
2000: 1.ΓΝΟΝ Άρης, 2.Ολυμπιακός, 3.Μέλας Αγ. Ελευθέριος
2001: 1.ΓΝΟΝ Άρης, 2.ΓΣ Πανιώνιος, 3.ΑΟ Προοδευτική
2002: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΟΝΣ Μίλων, 3.ΑΕ Νίκαια
2003: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΕ Νίκαια, 3.ΑΟΝΣ Μίλων
2004: 1.ΑΕ Νίκαια, 2.Ολυμπιακός, 3.ΠΟΚ Εσπερος
2005: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΕ Νίκαια, 3.ΑΟΝΣ Μίλων
2006: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΕ Νίκαια, 3.ΑΟ Γ.Ζώη
2007: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΕ Νίκαια, 3.ΑΟ Γ.Ζώη
2008: 1.Ολυμπιακός, 2.Πανιώνιος, 3.ΔΑΣ Δραπετσώνα
2009: 1.Ολυμπιακός, 2.Πανιώνιος, 3.ΔΑΣ Δραπετσώνα
2010: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΟΝΣ Μίλων, 3.ΔΑΣ Δραπετσώνα
2011: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΣ Περιστέρι, 3.Πανιώνιος ΓΣ
2012: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΟΝΣ Μίλων, 3.Πανιώνιος ΓΣ
2013: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΟΝΣ Μίλων, 3.ΑΟΝ Αργυρούπολης
2014: 1.Ολυμπιακός, 2.ΑΟΝΣ Μίλων, 3.ΑΟΝ Αργυρούπολης, 4.Ακάδημος
2015: 1.ΑΟΝΣ Μίλων, 2.ΑΟΝ Αργυρούπολης, 3.Ολυμπιακός, 4.Αρμενική
2016: 1.ΑΟΝΣ Μίλων, 2.Ολυμπιακός, 3. Αρμενική, 4. Ακάδημος
2017: 1.ΑΟΝΣ Μίλων, 2. Ολυμπιακός, 3. Αρμενική, 4. ΑΓΟΓ Ευρυάλη


Σχετικά Άρθρα