ΕΣΠΕΘΡ playoff: Ποδαρικό με το δεξί η Καβάλα στην Αλεξ/πολη

04/03/2017 16:58185Β΄ Εθνική Γυναικών Ενώσεις
Ετικέτες: Φοίνικας ΑλεξανδρούποληςΚαβάλαΕΣΠΕΘΡ
tatoo

Με το δεξί μπήκε η Καβάλα στη διαδικασία των playoff του γυναικείου πρωταθλήματος της ΕΣΠΕΘΡ. Στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του "μίνι" πρωταθλήματος ανόδου, οι "Αργοναύτες" επικράτησαν με 2-3 σετ στην Αλεξανδρούπολη επί του τοπικού Φοίνικα.

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενες ήταν ανώτερες και προηγήθηκαν από νωρίς με διαφορά ασφαλείας την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος για το 0-1 με 18-25.

Στη συνέχεια ο γηπεδούχος Φοίνικας ισοφάρισε σε 1-1 με 25-23. Ένα συγκλονιστικό σετ που κρίθηκε στον πόντο, αν και η ομάδα της Αλεξανδρούπολης βρέθηκε μπροστά στο σκορ από νωρίς (8-4, 14-7). Η Καβάλα με αντεπίθεση ψαλίδισε τη διαφορά, όμως πιο ψύχραιμες οι Εβρίτισσες κατάφεραν να πάρουν τους δύο τελευταίους πόντους και να επικρατήσουν.

Το τρίτο σετ ήταν "περίπατος" για τον ΑΟΚ που με διαφορά από την αρχή, κατόρθωσε να κάνει το 1-2 με 15-25.

Στο τέταρτο σετ η ομάδα του Γιώργου Ανδραβίζου έδειξε αυταπάρνηση και με εξαιρετικό ρυθμό στο παιχνίδι, δεν άφησε περιθώρια για το 2-2 με 25-16.

Στο τάι μπρέικ ο Φοίνικας προηγήθηκε αρχικά με 3-1 αλλά η Καβάλα ισορρόπησε και ήταν ανώτερη για να κατακτήσει μια πολύτιμη νίκη με 2-3 και 9-15.

Στους 7 βαθμούς πλέον η Καβάλα (ξεκίνησε με 5), 1ος πόντος για τον Φοίνικα Αλεξανδρούπολης (ξεκίνησε με 0) στη διαδικασία των playoff.

Στην επόμενη αγωνιστική, οι "Αργοναύτες" αγωνίζονται εντός έδρας με την ΑΕ Κομοτηνής (Κυριακή 12/3 στις 15:00), ενώ η μοναδική εκπρόσωπος του Έβρου στη διαδικασία, πηγαίνει στη Δράμα για να αντιμετωπίσει τον Γυμναστικό Σύλλογο (Σάββατο 11/3 στις 19:00). Η αυλαία της πρεμιέρας πέφτει το απόγευμα με το ματς ΑΕ Κομοτηνής – ΓΣ Δράμας.