Εκμεταλλεύτηκε την έδρα της η ΕΑΠ

20/02/2017 16:21519Β΄ Όμιλος (1ος Υπο-όμιλος)
Ετικέτες: ΕΑΠΕΑΠατρώνΕλπίδα ΑμπελοκήπωνΕλπις Αμπελοκήπων
be a maverick

Νίκη για την ΕΑ Πατρών εντός έδρας επί της Ελπίδας με 3-0 σετ. Η ομάδα του Άρη Αγγελόπουλου έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης και κατάφερε να κερδίσει ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι, αυξάνοντας τη διαφορά από τους κάτω και κρατώντας η ίδια την 3η θέση της βαθμολογίας, στον 1ο υποόμιλο του Β' ομίλου της Α2 Ανδρών, μετά το πέρας της 11ης αγωνιστικής.

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά με σερβίς που "πόνεσε" την υποδοχή των φιλοξενούμενων. Έτσι, κατάφεραν να αποκτήσουν διαφορά στο σκορ από την αρχή και μέχρι το τέλος αυτή είχε αυξηθεί στα επίπεδα του 25-11. Εύκολο 1-0 για την ΕΑΠ και μεγάλη ψυχολογική τόνωση από την απόδοση της ομάδας της Πάτρας.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα των Αμπελοκήπων μπήκε καλύτερα, βελτίωσε την υποδοχή και το μπλοκ της αλλά η Ένωση Αθλοπαιδιών με καλό μπλοκ άμυνα, καλά ποσοστά στην υποδοχή και στην επίθεση, δεν άφησε την Ελπίδα να ξεφύγει. Με ένα σερί προηγήθηκε στα τελειώματα του σετ και κατάφερε με ψυχραιμία να πάρει τους τελευταίους πόντους και να κάνει το 2-0.

Με πολύ πάθος οι Πατρινοί έκαναν το 3-0 με 25-19 στο τελευταίο σετ. Η Ελπίδα το πάλεψε αλλά ήταν κατώτερη των περιστάσεων απέναντι σε μια ομάδα που βοηθήθηκε από σερβίς και μπλόκ και κατάφερε να έχει τη διαφορά υπέρ της, μέχρι τους τελευταίους πόντους, που διαχειρίστηκε σωστα.

Τα σετ: 25-11, 25-21, 25-19

ΕΑΠ (Αγγελόπουλος): Πατρινός, Μακρυγιάννης, Φ. Δασκαλόπουλος, Κάββουρας, Τσαρκάτογλου, Δρακόπουλος, Καραγιώργος (λ) / Γεωργόπουλος, Χ. Δασκαλόπουλος

Ελπίς (Καραβιδόπουλος): Eπιτροπάκης, Χατζηχριστάκης, Μπολέτος, Καραβιδόπουλος, Γκουδελόπουλος, Σταυρακάκης, Μιχελάκης (λ) / Ναζίρης, Γαληρόπουλος