Ασταμάτητος ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης!

18/02/2017 21:312582016/2017 Volleyleague Ομάδες Volleyleague Ηρακλής Εθνικός Αλεξανδρούπολης
Ετικέτες: volleyleagueΕθνικός ΑλεξανδρούποληςΗρακλής
tatoo

Τις πολύ καλές εμφανίσεις συνεχίζει ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, ο οποίος επικράτησε με 3-0 του Ηρακλή εντός έδρας και πλησίασε στην 4η θέση. Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη έφτασε στους 27 βαθμούς και είναι ένα βαθμό κάτω από την «γηραιό».

Να σημειώσουμε πως η ομάδα από την Αλεξανδρούπολη πήρε και το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας καθώς στον Α΄γύρο ο Ηρακλής είχε νικήσει 3-1 σετ.

Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς ανώτεροι από τον Ηρακλή και έφτασαν δίκαια στη νίκη, που τους δίνει και ψυχολογία ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Αντίθετα ο «γηραιός» έδειξε κουρασμένος, έκανε πολλά λάθη και δεν μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός στον Έβρο.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι τα μέσα, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν διαφορά και με το 25-17 να προηγηθούν με 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης  έκανε ότι ήθελε μέσα στο γήπεδο και η διαφορά έφθασε στο 21-13 . Με τους γηπεδούχους να παίρνουν το σετ τελικά με 25-19. Σε αυτό το σετ ο Ηρακλής υποστήριξε πως υπήρχαν λάθος θέσεις στους κεντρικούς του Εθνικού μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Ζητήθηκε ο μηδενισμός του Εθνικού, αλλά οι διαιτητές δεν έκαναν δεκτά τα παράπονα του Ηρακλή.

Στο τρίτο σετ ο Εθνικός διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι, προς το τέλος του σετ πήρε διαφορά με κρίσιμους πόντους  και με 25-20 έκανε το 3-0 στα σετ και πήρε τη σημαντική νίκη.

Τα σετ: 25-17, 25-19, 25-20

Οι συνθέσεις:

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Χουάρες Γκόμες Λεάλ, Βανέγκας, Χαριτωνίδης, Στίγγας, Παλέντζας, Τσέλιος / Κοντοστάθης (λ).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Ορφανός): Τζιουμάκας, Κιόσης, Αναστασιάδης, Χριστόφας, Ριζόπουλος, Γάτσης / Μπαμπαλιούτας (λ), Ηλίας.