18/02/2017 19:55720volleyleague Γυναικών Άρης
Ετικέτες: ΑΕΚaekvolleywomenaekvolleyarisvolleywomenΑΡΗΣΆρης βόλεϊΑ1 γυναικών
be a maverick

του Κωνσταντίνου Χρυσίδη

Νίκη για τον Άρη απέναντι στην ΑΕΚ με 3-0 σετ. Ένα δίκαιο αποτέλεσμα που ήρθε μέσα σε μια ώρα, στο ΔΑΚ Πυλαίας. Μετά από το τρίποντό τους, οι κίτρινες πάτησαν στην τετράδα, ενώ για την Ένωση ήταν ένα ακόμα παιχνίδι διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς το μέλλον της έχει κριθεί.

Οι τρεις βαθμοί επί της Ένωσης, σε συνδυασμό με την ήττα του ΑΟ Θήρας στην Ηλιούπολη (3-1), έφεραν τα κορίτσια του Δημήτρη Σολκίδη στην τέταρτη θέση, με +2 από την ομάδα των Κυκλάδων, ενώ την ερχόμενη αγωνιστική οι Θεσσαλονικιές θα πάνε να υπερασπιστούν το προβάδισμά τους στη Σαντορίνη.

Στο πρώτο σετ οι ομάδες ξεκίνησαν μουδιασμένα και ήταν κοντά στο σκορ. Ο Άρης πήρε ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο τεχνικό ταίμ άουτ (8-6) και στη συνέχεια πάτησε γκάζι για να χτίσει μια μεγάλη διαφορά σταδιακά. Με λάθη οι νεαρές αθλήτριες της ΑΕΚ, επέτρεψαν στον Άρη που ανέβασε την απόδοση του, να βρεθεί μπροστά με 12-7, 16-8 στο δεύτερο τεχνικό και 25-13 για το 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ είδαμε κάτι σπάνιο. Ο Άρης προηγήθηκε 8-0 στο πρώτο τεχνικό με την ΑΕΚ να μη μπορεί να αντιδράσει. Στη συνέχεια όμως η κατάσταση άλλαξε, καθώς οι παίκτριες του Γιώργου Σαμαρά βελτίωσαν την εικόνα τους, με καλύτερη υποδοχή και σωστές επιθετικές προσπάθειες και μείωσαν 11-9. Ο Άρης έκανε ένα σερί και κράτησε μια διαφορά ασφαλείας (16-10) και έκανε το 2-0 με 25-17.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ έκανε την καλύτερή της εμφάνιση. Ξεκίνησε δυνατά προηγούμενη 4-8 και πάλεψε το σετ παρότι το έχασε με 25-21. Στο ενδιάμεσο, μετά το πρώτο τεχνικό ο Άρης έκανε ένα σερί, με την υποδοχή της Ένωσης να.... μπάζει. Έτσι ήρθε το 14-9 και 16-11 και κάπου εκεί όλοι πίστεψαν ότι το ματς έχει τελειώσει. Παρόλα αυτά, τα κορίτσια της ΑΕΚ με πρωταγωνίστρια τη Νούσια από το σερβίς, πάλεψαν με πολλές άμυνες και με σερί 5-0 έφεραν το σετ στο 22-21 (από 22-16).

Κάπου εκεί η απειρία φάνηκε καθώς ο Άρης πήρε....σβηστά όπως λέμε σε αυτές τις περιπτώσεις, τους πόντους που χρειαζόταν και νίκησε με 3-0 και 25-21 στο τελευταίο σετ. Ένα πλασέ (23-21) με την ΑΕΚ να έχει χάσει στην εξέλιξη της φάσης λίγο πριν, κόντρα επίθεση για την ισοφάριση, και ένας άσσος στη συνέχεια ήταν οι δύο πόντοι που ουσιαστικά έγειραν το σετ στον Άρη ο οποίος ολοκλήρωσε θετικά, άλλο ένα παιχνίδι.

Τα σετ: 25-13, 25-17, 25-21.

Άρης (Σολκίδης): Πεσόα, Αλεξάκου, Κις, Καετάνο, Κωνσταντινίδου, Καραφουλίδου, Κελεσίδου (λ) / Χαραβελούλη, Πήττα, Σταματίου, Γουγούση, Χίτζιου (λ)

ΑΕΚ (Σαμαράς): Γεωργαντά, Νούσια, Ζίγκα, Αργυροπούλου, Καράτερζη, Κουτρουμπή, Μπέλια (λ) / Βενέτη, Καλαφατάκη