8/8 για τις γυναίκες του Αίαντα Κιλκίς

15/03/2017 16:47219Β΄ Εθνική Γυναικών Τοπικά Γυναικών
Ετικέτες: Αίας Κιλκίς
tatoo

Νικηφόρα συνέχισε τις υποχρεώσεις της η γυναικεία ομάδα του Αία, επικρατώντας με 3-0 σετ κόντρα στον Ζαφειράκη Νάουσας. Ήταν 8η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για το συγκρότημα του Κιλκίς.

Η ανωτερότητα επί της ομάδας της Νάουσας ήταν εμφανής καθώς και τα τρία σετ κρίθηκαν εύκολα.

Στο 1ο σετ, μετά την ισοπαλία στο 5-5, και το 10-8 για τη γηπεδούχο ομάδα, φτάσαμε στο 18-10 και το 25-13 με πολύ ωραίες δυνατές επιθέσεις και φανταστική άμυνα από τις παίκτριες του Αίαντα.

Στο 2ο σετ υπήρξε ισορροπία αρχικά (4-4) αλλά στη συνέχεια ο Αίας/Ατέρμων ξέφυγε με 12-4. Η διαφορά πήρε μεγάλες διαστάσεις στη συνέχεια (19-7) με την μεγάλη ψαλίδα να μην κλείνει ως το τέλος (25-9).

Στο 3ο σετ και με καλή ψυχολογία από το 2-0, το ξεκίνημα ήταν δυναμικό για τη γηπεδούχο ομάδα (6-0) και η συνέχεια ανάλογη (13-5, 15-9), ώστε να φτάσει στο 3-0 (25-9) και να τελείωσει το παιχνίδι με άλλο ένα τρίποντο.

Τα σετ: (25-13, 25-9, 25-9)

(Αλατζόγλου): Κυριακίδου, Λάιου, Δαλακλή, Σωτηρίου, Νικολαΐδου, Παρασκευαΐδου, (αε) Βλάχου, Κώστογλου Σοφ, Κωνσταντινίδου, Κώστογλου Σταυρ, Καντίδου, Κοτίδου.