Αίας Κιλκίς: Νίκησαν στην Κατερίνη οι παγκορασίδες (vid)

09/05/2017 14:49804Ενώσεις Παγκορασίδες
Ετικέτες: Αίας ΚιλκίςΕΣΠΕΜπαγκορασίδες
be a maverick

Νικηφόρα πέρασε από το ΔΑΚ Κατερίνης ο Αίας Κιλκίς ο οποίος επικράτησε με 1-3 σετ του Πιερικού, για το πρωτάθλημα παγκορασίδων.

Στον αγώνα του πρώτου γύρου όπου ο Αίας είχε υποδεχθεί τον Πιερικό, είχε ηττηθεί στο τάι μπρέικ με 2-3 (16-14 το τελευταίο σετ) και μετά από έναν ολόκληρο γύρο φάνηκε ξεκάθαρα η βελτίωση των κοριτσιών της Σακαλάκη.

Στο παιχνίδι της Κατερίνης αν μη τι άλλο, φάνηκε η πολύ μεγάλη επιθετική ικανότητα, η καλή συνεργασία, η αποφασιστικότητα των "κιτρινομπλε". Ήταν ένα καλό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες με τελική νικήτρια την ομάδα του Κιλκίς που αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να κάνει την ανατροπή.

Στο 1ο σετ, αν και ο Αίας μπήκε δυναμικά (0-4, 3-7, 9-14) αλλά ο Πιερικός κατάφερε να ισοφαρίσει στον 17ο πόντο κι από κει και πέρα οδήγησε το σετ ως το τέλος του (20-18, 25-20).

Στο 2ο σετ ο Πιερικός με ένα σερί κατάφερε να προηγηθεί με 10-3. Στη συνέχεια όμως, ο Αίας σα να βγήκε από το λήθαργο με πείσμα έκανε δικό του σερί 6 πόντων (10-9) κι από κει και πέρα οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο- πόντο, μέχρι το τελικό 25-23 και την ισοφάριση.

Στο 3ο σετ με τον οδηγό στο σκορ να εναλλάσσετε, είχαμε ισοπαλίες (8-8 και 13-13). Από κει και πέρα ο Αίας με πολύ αποδοτικό παιχνίδι έφτασε στο 15-19 αλλά κι ο Πιερικός στο 19-20, όπου όμως εκεί έπαθε μπλακ άουτ και το 2-1 έγινε γεγονός με τις "κιλκισιώτισσες" να επικρατούν 19-25.

Στο 4ο σετ τα πράγματα ήταν εμφανώς ευκολότερα για τον Αίαντα όπου με τον αέρα του νικητή από την αρχή (0-3, 1-7) παρά τη σθεναρή αντίσταση  του Πιερικού (6-8) συνέχισε  με πολύ ωραίες επιθέσεις (6-13, 9-20) ως το τελικό 13-25 κερδίζοντας το σετ και τον αγώνα με 1-3 σετ.

Πολύ ωραίο θέαμα και από τις δύο ομάδες, ενώ στο γήπεδο βρέθηκε αρκετός κόσμος για να στηρίξει τις προσπάθειες των κοριτσιών.

Τα σετ: (25-20, 23-25, 19-25, 13-25)

Αίας (Σακαλάκη): Κώστογλου Σταυρ, Ποπονίδου, Σεχάι, Καντίδου, Κώστογλου Σοφ, Λαμπριανίδου, Μαρουλάσοβα, Γεωργιάδου, Εμμανουηλίδου, Σιδηροπούλου.