Νίκη ψυχής για την Ελπίδα Τούμπας (vd)

2017-05-15 18:221522Τοπικά Τοπικά Γυναικών Ενώσεις
Ετικέτες: ΑΕΕΤΑΕΝ Αγίας Τριάδας
be a maverick

Με μεγάλο διπλό έκλεισε τη χρονιά η Αθλητική Ένωση Ελπίδα Τούμπας καθώς επικράτησε στο τοπικό ντέρμπι της ΑΕΝ Αγίας Τριάδας με 2-3 για την τοπική 2 γυναικών της ΕΠΕΣΘ.

Σε πανηγυρική ατμόσφαιρα (αφού έξω από το γήπεδο της γηπεδούχου ομάδας ήταν στημμένο το πανηγύρι του Αγίου Θεράποντα για τη γιορτή του), τα κορίτσια της ΑΕΕΤ έκαναν πραγματική κατάθεση ψυχής, δεν τα παράτησαν όταν βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο και έκαναν μια συγκλονιστική ανατροπή.

Στο 1ο σετ λίγο έλειψε να κάνουν την ανατροπή με το καλημέρα, αφού βρέθηκαν να χάνουν με 24-21, το έφτασαν στο 24-23 αλλά δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την επιστροφή. Με κεκτημένη ταχύτητα ωστόσο μπήκαν στο 2ο σετ, έδειξαν από την αρχή του ότι αυτό θα είναι δικό τους και το καθάρισαν με συνοπτικές διαδικασίες (25-18).

Στο 3ο σετ η ΑΕΝ που κυνηγούσε την άνοδο βρέθηκε δύο φορές μπροστά με +5, η ΑΕΕΤ όπως και πάλι "επέστρεψε" και πάλεψε για το προβάδισμα, υποκύπτοντας όμως στο τέλος με 25-20. Η απώλεια του σετ έδωσε τέλος στο σενάριο "καθαρής" νίκης, και συνεπώς της 4ης θέσης της βαθμολογίας, αυτό όμως δεν αρκούσε για να κάνει τις "κόκκινες" να παρατήσουν το παιχνίδι.

Οι παίκτριες της ΑΕΝ μπήκαν δυνατά στο 4ο σετ, πήραν διαφορά ασφαλείας (έτσι φάνηκε τουλάχιστον) και πίστεψαν ότι θα καθάρισαν το τρίποντο, ώστε να περιμένουν την ήττα του Περσέα στη Μηχανιώνα για να πανηγυρίσουν την άνοδο. Λογάριαζαν όμως χωρίς τη φιλοξενούμενη ομάδα, η οποία τα έδωσε όλα και χωρίς άγχος κατάφερε να κάνει ένα πολύ καλό σετ και συνολικά ένα πολύ καλό παιχνίδι, ισοφαρίζοντας σε 2-2 με 25-16 και στέλνοντας το παιχνίδι στο tie break.

Σε εκείνο το σημείο το παιχνίδι έγινε συγκλονιστικό με την ΑΕΝ να ξεκινάει δυνατά με 5-1 και 8-2. Η ΑΕΕΤ ισοφάρισε σε 8-8 με ένα τρομερό σερί και προηγήθηκε με 8-9, πήγε χέρι - χέρι με την ομάδα της Αγίας Τριάδας μέχρι το 11-11 και πανηγύρισε την 8η νίκη της στον όμιλο ανόδου με 15-12.

Το δίποντο της νίκης φέρνει την ομάδα της Τούμπας μαθηματικά στην 5η θέση, εκεί όπου υστερεί στην ισοβαθμία με τον Κεραυνό, αφού τη νίκησε δύο φορές. Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με τον Κεραυνό να κατακτά την 4η θέση λόγω αυτών των νικών, στους 23 βαθμούς.

Από την άλλη η ΑΕΝ Αγίας Τριάδας τερμάτισε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 31 πόντους και δε κατάφερε να πανηγυρίσει την άνοδο στην επόμενη κατηγορία, με βάση την ήττα της από την ΑΕΕΤ και τη νίκη του Περσέα μέσα στη Μηχανιώνα.