Το πανόραμα των προκριματικών του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος γυναικών

19/08/2018 16:23364Eθνική Γυναικών
Ετικέτες: Εθνική Γυναικών
tatoo

Δείτε το πρόγραμμα, τα αποτελέσματα και τις βαθμολογίες των έξι προκριματικών ομίλων του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος γυναικών. Από τους έξι προκριματικούς ομίλους, στην τελική φάση προκρίνονται οι δύο πρώτοι.

 

Στα τελικά του Ευρωπαϊκού γυναικών έχουν προκριθεί απ΄ευθείας οι διοργανώτριες των τεσσάρων ομίλων, δηλαδή, Τουρκία, Πολωνία, Ουγγαρία και Σλοβακία και ακόμα οκτώ από την κατάταξη του Ευρωπαϊκού του 2017 που είναι Σερβία, Ολλανδία, Αζερμπαϊτζάν, Ιταλία, Ρωσία, Λευκορωσία, Γερμανία και Βουλγαρία.


Α' όμιλος

 

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018

Βέλγιο - Ισλανδία 3-0 (25-04, 25-08, 25-10)

Σλοβενία - Ισραήλ 3-0 (25-19, 25-23, 25-22)

 

2η αγωνιστική - 19 Αυγούστου 2018

Ισραήλ - Βέλγιο

Ισλανδία - Σλοβενία

 

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018

Βέλγιο - Σλοβενία

Ισραήλ - Ισλανδία

 

4η αγωνιστική - 25 και 26 Αυγούστου 2018

Ισλανδία - Ισραήλ

Σλοβενία - Βέλγιο

 

5η αγωνιστική - 5 ή 6 Ιανουαρίου 2019

Βέλγιο - Ισραήλ

Σλοβενία - Ισλανδία

 

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019

Ισλανδία - Βέλγιο

Ισραήλ - Σλοβενία

 

Βαθμολογία
 

ΟμάδεςΝΗΒΣετΠόντοι
Βέλγιο1033-075-22
Σλοβενία1033-075-64
Ισραήλ0100-364-75
Ισλανδία0100-322-75

 

Β' όμιλος 

 

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018

Κροατία - Αλβανία 3-0 (25-20, 25-14, 25-17)

Αυστρία - Ελβετία 1-3 (25-18, 13-25, 11-25, 19-25)

 

2η αγωνιστική - 19 Αυγούστου 2018

Ελβετία - Κροατία

Αλβανία - Αυστρία

 

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018

Κροατία - Αυστρία

Ελβετία - Αλβανία

 

4η αγωνιστική - 25 και 26 Αυγούστου 2018

25/8: Αυστρία - Κροατία

26/8: Αλβανία - Ελβετία

 

5η αγωνιστική 5 ή 6 Ιανουαρίου 2019

Κροατία - Ελβετία

Αυστρία - Αλβανία

 

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019

Αλβανία - Κροατία

Ελβετία - Αυστρία

 

Βαθμολογία
 

ΟμάδεςΝΗΒΣετΠόντοι
Κροατία1033-075-51
Ελβετία1033-193-68
Αυστρία0101-368-93
Αλβανία0100-351-75

 

Γ' όμιλος

 

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018

Ουκρανία - Νορβηγία 3-0 (25-16, 25-10, 25-19)

Ελλάδα - Μαυροβούνιο 3-0 (25-17, 25-20, 25-15)

 

2η αγωνιστική - 18 και 19 Αυγούστου 2018

Νορβηγία - Ελλάδα 0-3 (20-25, 19-25, 16-25)

19/8, 18.00: Μαυροβούνιο - Ουκρανία

 

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018

16.00: Ουκρανία - Ελλάδα (ΕΡΤ2)

21.15: Μαυροβούνιο - Νορβηγία

 

4η αγωνιστική - 25 Αυγούστου 2018

19.00: Νορβηγία - Μαυροβούνιο

20.30: Ελλάδα - Ουκρανία (ΕΡΤ2)

 

5η αγωνιστική - 5 Ιανουαρίου 2019

Ουκρανία - Μαυροβούνιο

Ελλάδα - Νορβηγία

 

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019

Νορβηγία - Ουκρανία

Μαυροβούνιο - Ελλάδα

 

Βαθμολογία
 

ΟμάδεςΝΗΒΣετΠόντοι
Ελλάδα2066-0150-107
Ουκρανία1033-075-45
Μαυροβούνιο0100-352-75
Νορβηγία0200-6100-150

 

Δ' όμιλος

 

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018

Γαλλία - Δανία 3-0 (25-18, 25-14, 25-21)

Γεωργία - Πορτογαλία 0-3 (11-25, 11-25, 16-25)

 

2η αγωνιστική - 18 και 19 Αυγούστου 2018

Δανία - Γεωργία 1-3 (25-21, 17-25, 18-25, 23-25)
19/8: Πορτογαλία - Γαλλία 

 

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018

Γαλλία - Γεωργία

Πορτογαλία - Δανία

 

4η αγωνιστική - 25 Αυγούστου 2018

Δανία - Πορτογαλία

Γεωργία - Γαλλία

 

5η αγωνιστική - 5 ή 6 Ιανουαρίου 2019

Γαλλία - Πορτογαλία

Γεωργία - Δανία

 

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019

Δανία - Γαλλία

Πορτογαλία - Γεωργία

 

Βαθμολογία
 

ΟμάδεςΝΗΒΣετΠόντοι
Πορτογαλία1033-075-38
Γαλλία1033-075-53
Γεωργία1133-4134-158
Δανία0201-6136-171


Ε' όμιλος

 

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018

Τσεχία - Σουηδία 2-3 (25-19, 22-25, 25-15, 20-25, 07-15)

Εσθονία - Φινλανδία 2-3 (25-15, 25-20, 23-25, 20-25, 07-15)

 

2η αγωνιστική - 18 και 19 Αυγούστου 2018

Φινλανδία - Τσεχία 3-2 (19-25, 25-15, 21-25, 25-23, 15-08)

19/8: Σουηδία - Εσθονία

 

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018

Τσεχία - Εσθονία

Φινλανδία - Σουηδία

 

4η αγωνιστική - 25 Αυγούστου 2018

Σουηδία - Φινλανδία

Εσθονία - Τσεχία

 

5η αγωνιστική - 5 Ιανουαρίου 2019

Τσεχία - Φινλανδία

Εσθονία - Σουηδία

 

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου 2019

Σουηδία - Τσεχία

Φινλανδία - Εσθονία

 

Βαθμολογία
 

ΟμάδεςΝΗΒΣετΠόντοι
Φινλανδία2046-4205-196
Σουηδία1023-299-99
Τσεχία0224-6195-204
Εσθονία0102-3100-100

 

Ζ' όμιλος

 

1η αγωνιστική - 15 Αυγούστου 2018

Ρουμανία - Βοσνία 2-3 (25-21, 26-24, 23-25, 19-25, 11-15)

Λετονία - Ισπανία 0-3 (24-26, 21-25, 13-25)

 

2η αγωνιστική - 18 και 19 Αυγούστου 2018

Βοσνία - Λετονία 3-0 (25-08, 25-16, 25-16)

19/8: Ισπανία - Ρουμανία

 

3η αγωνιστική - 22 Αυγούστου 2018

Ρουμανία - Λετονία

Ισπανία - Βοσνία

 

4η αγωνιστική - 26 Αυγούστου 2018

Βοσνία - Ισπανία

Λετονία - Ρουμανία

 

5η αγωνιστική - 5 ή 6 Ιανουαρίου

Ρουμανία - Ισπανία

Λετονία - Βοσνία

 

6η αγωνιστική - 9 Ιανουαρίου

Βοσνία - Ρουμανία

Ισπανία - Λετονία

 

Βαθμολογία
 

ΟμάδεςΝΗΒΣετΠόντοι
Βοσνία2056-2185-144
Ισπανία1033-076-58
Ρουμανία0112-3104-110
Λετονία0200-698-151

 

 

 

 

 

 


Σχετικά Άρθρα