«Οδοστρωτήρας» ο Εθνικός!

21/04/2017 18:23150Α2 Ανδρών 2016/2017 Α’ Όμιλος (1ος Υπο-όμιλος) Α’ Όμιλος (2ος Υπο-όμιλος)
Ετικέτες: ΕθνικόςΡοδίων Αθλησις

Δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα του Ροδίων Άθλησις ο Εθνικός. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα ήταν καταιγιστική για δύο σετ, ενώ και το τρίτο το πήρε με ανατροπή.

Έτσι ο Εθνικός έβαλε τρεις βαθμούς στο «σακούλι» ξεκίνησε με το δεξί τα μπαράζ ανόδου και συνεχίζει για τον μεγάλο στόχο που είναι ο προβιβασμός στη Volleyleague.

Οι «γαλανόλευκοι» ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι. Στα δυο πρώτα σετ, ήταν σχεδόν αλάνθαστοι και με σωστές επιλογές είχαν μεγάλη διαφορά από τους αντιπάλους τους. Χαρακτηριστικό είναι πως το πρώτο σετ έληξε με 25-12.

Κάπως έτσι πήγε και το δεύτερο σετ. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα, όντας πιο συγκεντρωμένη κατάφερε να διατηρεί ένα καθαρό προβάδισμα. Έτσι έφτασε στο 2-0 με σκορ 25-15.

Στο τρίτο σετ η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Ο Εθνικός έκανε αρκετά λάθη, μπήκε πιο χαλάρα κάτι που το Ροδίων Άθλησις  εκμεταλλεύτηκε. Η ομάδα από τη Ρόδο είχε το προβάδισμα σχεδόν στο μισό σετ. Κάπου εκεί οι «γαλανόλευκοι»  αφυπνίστηκαν και με ανατροπή πήραν κεφάλι στο σκορ. Τελικά το σετ το κατέκτησαν με 25-20.

Το τέλος του αγώνα βρήκε την ομάδα του Εθνικού να πανηγυρίζει την πρώτη της νίκη στο τουρνουά, την οποία και αφιέρωσε στον Εθνικάρα, Γιάννη Μαντζουράνη, ο οποίος βρέθηκε στο «Ζηρινειο» και στήριξε την ομάδα για ακόμα μία φορά.

Τα σετ: 3-0 (25-12, 25-15, 25-20)

α σετ: 3-0 (25-12, 25-15, 25-20)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Ψάρρας) Μαντέκας 10 (8/20 επ., 2 άσοι, 80% υπ. – 60% άριστες), Τουρνάκης 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ), Καρακίτσος 5 (2/4 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μπάσης 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ), Δεληπρίμης 15 (11/16 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 44% υπ. – 22% άριστες), Σαμπάνης 12 (9/22 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Βολουδάκης –λ (60% υπ. – 40% άριστες) / Δημητούλης, Παπαδόπουλος 2 (2/3 επ.).

ΡΟΔΙΩΝ (Τρατσέλλας) Μακρής, Προδρομίδης 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Μοσχούς 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Αρβανίτης 2 (2/18 επ., 42% υπ. – 32% άριστες), Παππάς 7 (5/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ποτολίδης 12 (10/25 επ., 2 μπλοκ), Κοκκολάκης –λ (38% υπ. – 12% άριστες) / Μαυράκης, Γεράκης.