ΕΣΠΕΔΑ: Σπουδαία πρόκριση Απολλώνιου στον ημιτελικό

12/10/2017 01:48923Β΄ Εθνική Γυναικών Ενώσεις Τοπικά Γυναικών
Ετικέτες: Πηγασος ΧαϊδαρίουΑπολλώνιοςΛουρίδαΚυπελλο ΕΣΠΕΔΑ

«Πικρή» πρόκριση για τον Απολλώνιο στον ημιτελικό του κυπέλλου ΕΣΠΕΔΑ, αφού μπορεί να επικράτησε εκτός έδρας με 0-3 ( 29-31, 21-25, 20-25) του Πήγασου Χαίδαρίου αλλά το ματς επισκιάστηκε από τον  τραυματισμό της Μαριαλένας Λουρίδα στο γόνατο.

Η ταλαντούχα παίκτρια του συλλόγου του Κερατσινίου που προσγειώθηκε άσχημα στο τερέν, μεταφέρθηκε άμεσα στο νοσοκομείο για εξετάσεις ωστε να διαπιστωθεί το μέγεθος του τραυματισμού της.

Όσον αφορά τον αγώνα το πρώτο σετ ήταν ένα μεγαλο θρίλερ, Οι παίκτριες και των δύο ομάδων, πάλεψαν με πάθος, υπήρξαν πολλές ανατροπές και σε συνδυασμό με τα πολλά διαιτητικά λάθη, ο Απολλώνιος επικράτησε στις λεπτομέρειες με το Χιτσκοκικό 29-31.

Στα δεύτερο σετ, παρά τον σοκ του τραυματισμού της Λουρίδας, ο Απολλώνιος διατήρησε το ρυθμό και την ψυχραιμία του και με πρωταγωνίστρια την ασταμάτητη Θεοδωρακέα, πήρε το σετ με  21-25.

Ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ όπου η ομάδα του Κερατσινίου με πίεση στο σερβις και καλό μπλοκ, επικράτησε με 20-25 και την Θεοδωρακέα να σφραγίζει την νίκη-πρόκριση με 0-3.

Ο Απολλώνιος πλέον θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικο εντός έδρας τον νικητή Δραπετσώνας- Μοσχάτου.

Πήγασος Χαϊδαρίου (Γκόγκου): Λαμπιτσάκη, Σκούνα, Παπαναγιώτου, Κιέζου,  Χρυσοσπάθη, Πατσιαβούδη,  Ρίζου (λ),  Ρεντούμη, Μάνο.

Απολλώνιος: (Δεναξάς) Μπουρέκα, Θεοδωρακέα, Μάστορα, Λουρίδα, Γκιούρδα Έλενα, Κορακιανίτη,  Βελιανίτη (λ), Βαζαίου (λ),   Καμπούρη,  Γκιούρδα Στέλλα,  Βυθούλκα.