Ανατροπή και τρίποντο για τον Άρη

29/01/2017 16:391032016/2017 Άρης Ηλιούπολη
Ετικέτες: arisvolleywomenilioupolivolleywomenΑ1 γυναικών
tatoo

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Πυλαίας, με τον Άρη να επικρατεί 3-1 της Ηλιούπολης. Τα κορίτσια του Δημήτρη Σολκίδη εκμεταλεύτηκαν την έδρα τους και βρίσκονται στην 6η θέση της βαθμολογίας, την ώρα που για την ομάδα της Αττικής η κατάσταση βαθμολογικά, είναι ανεκτή (στο +5 από τη ζώνη).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ηλιούπολη να οδηγεί το σκορ. Ο Άρης είχε, για άλλη μια φορά, ένα μουδιασμένο ξεκίνημα με κάποια λάθη που οδήγησαν στο 5-8 του πρώτου τεχνικου τάιμ άουτ. Η συνέχεια ήταν καλύτερη για τη γηπεδούχο ομάδα που ισοφάρισε με όπλο το μπλοκ και την Καετάνο, όμως η καλύτερη Ηλιούπολη κατάφερε να προηγηθεί με 17-21 και να τελειώσει ψύχραιμα το σετ με 22-25, με κορυφαία τη Σπανού. Στο δεύτερο σετ ο Άρης μπήκε κάπως καλύτερα και πήρε τα ηνία του σκορ (8-6), ενώ όσο περνούσε η ώρα αύξανε τη διαφορά (13-7) με καλό μπλοκ άμυνα και πολύ πάθος στο παιχνίδι του. Το δεύτερο αλλά και τα επόμενα δύο σετ, είχαν αρκετές φάσεις διαρκείας, καθώς και οι δύο ομάδες έτρεξαν πολύ μέσα στο γήπεδο, με αποτέλεσμα σε αρκετές φάσεις η μπάλα....να μη πέφτει. Οι κίτρινες ολοκλήρωσαν το σετ υπέρ τους με 25-18. Στο τρίτο σετ οι ομάδες πήγαν στο πρώτο τεχνικό ταίμ άουτ, κοντά στο σκορ (5-7, 8-7), αλλά στη συνέχεια ο Άρης ξέφυγε. Με το σερβίς της Κωνσταντινίδου να χαλάει την υποδοχή, έγινε ένα μικρό σερί με τις κίτρινες να φτάνουν στο 14-10 και με καλό μπλοκ στο 16-11 του δεύτερου τεχνικού. Η Ηλιούπολη όμως είναι μια πολύ μαχητική ομάδα και το έδειξε σήμερα στην Πυλαία. Δε τα παράτησε, πάλεψε πολύ το σετ. Βρήκε λύσεις από το κέντρο της σε επίθεση και μπλοκ και μείωσε 21-19, ο Άρης όμως έμπειρος και ψύχραιμος, τέλειωσε υπερ του το σετ γυρίζοντας το παιχνίδι 2-1 (25-20). Μέχρι τα μέσα του 4ου σετ είχαμε παρόμοια εικόνα. Η Ηλιούπολη ξεκίνησε καλύτερα (6-8), ο Άρης σταθεροποίησε την απόδοση του και μείωσε τα λάθη του με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά (12-9). Με καλό σεβίς φτάσαμε στο 16-11 και από εκεί και πέρα τα πράγματα έγιναν πιο απλά για τη γηπεδούχο ομάδα, παρότι η αθηναίες δε τα παράτησαν και κυνήγησαν όλες τις μπάλες. Με πλουραλισμό την επίθεση και καλά ποσοστά ο Άρης επικράτησε 25-15 και πανηγύρισε τη νίκη. Κορυφαία από της γηπεδούχες η νεαρή Αλεξάκου, ενώ για τις φιλοξενούμενες η Σπανού ηγήθηκε τον επιθετικών προσπαθειών.

Άρης (Σολκίδης): Πεσόα, Αλεξάκου, Καετάνο, Καραφουλίδου, Κιςς, Κωνσταντινίδου, (λ) Κελεσίδου/ Χαραβελούλη, Πήττα, (λ) Χίτζιου

Ηλιούπολη (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Γκρέκα, Σπανού, Μαλουσάρη, Γιοβανή, Σαλούστρου, (λ) Κοκκίου/ Τσουμήτα, Λαβδά, Ματσούκα

Επιμέλεια: Κωνσταντίνος Χρυσίδης